İngiliz otomotiv devine 800 milyon dolar rüşvet cezası

Güncelleme Tarihi:

İngiliz otomotiv devine 800 milyon dolar rüşvet cezası
Oluşturulma Tarihi: Ocak 18, 2017 01:23

ABD Adalet Bakanlığı, İngiliz otomobil üreticisi Rolls Royce'un yabancı hükümet yetkililerine rüşvet verdiği gerekçesiyle üç ülkeye 800 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı.

Haberin Devamı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Rolls Royce; ABD, İngiltere ve Brezilya hükümetlerine toplamda 800 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Söz konusu rakamın yaklaşık 605 milyon dolarının İngiltere'ye, 170 milyon dolarının ABD'ye ve 25 milyon dolarının Brezilya'ya ödeneceği bildirildi. Adı geçen üç ülkedeki yolsuzlukla mücadele güçlerinin işbirliğinde yürütülen soruşturmaları kapsamında, şirketin 2000-2013 döneminde yabancı hükümet yetkililerine kamu ihaleleri karşılığında 35 milyon dolar rüşvet verdiği ortaya çıkarıldı.

Rolls Royce'un suçlamaları kabul ettiği ifade edilen açıklamada, Çin, Tayland, Brezilya, Hindistan, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Angola, Malezya, Nijerya ve Iraklı hükümet yetkililerinin şirketten rüşvet aldığı kaydedildi. Şirketin Londra borsasında işlem gören hisseleri, rüşvet soruşturmasının sonuçlanmasının ardından yüzde 6 değer kazandı.

BREZİLYA: 25 MİLYON DOLARA ANLAŞTIK
Brezilya Federal Kamu Savcılığı ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, salı günü, 2014’ten beri devam eden yolsuzluk operasyonu kapsamında İngiliz Rolls-Royce şirketiyle anlaşmaya vardığını duyurdu. Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’ın eski yöneticisinin şirkete ödenen rüşveti ihbar etmesi üzerine Federal Savcılık, İngiliz şirketi ile Petrobras’a 25 milyon dolar (81 milyon real) tahsis edilmesi konusunda anlaştı. Ödenecek miktar Petrobras’ın uğradığı zararın telafisi için kullanılacak.

Haberin Devamı

Rolls-Royce, Petrobras eski yöneticisi Pedro Barusco’nun ödenen rüşvetleri anlatması sonrasında yolsuzluk operasyonuna dahil edilmişti. Barusco şubat ayında verdiği ifadesinde İngiliz şirketin Petrobras ile 100 milyon dolarlık bir sözleşmenin imzalanması için rüşvet verdiğini söylemişti. Barusco aynı ifadesinde ödenen paradan kimin ne kadar yararlandığını bilmediğini ama kendisinin Rolls-Royce’dan 200 bin dolar aldığını ifade etmişti.

ARJANTİN: İSTİHBARAT ŞEFİMİZ SKANDALA KARIŞMADI
Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ise Brezilya'da devlete ait petrol şirketi Petrobras'daki yolsuzluk skandalına karıştığı ileri sürülen Arjantin istihbarat şefinin arkasında durdu.

Haberin Devamı

Macri, yaptığı basın açıklamasında, La Nacion gazetesinin, "Araç Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan soruşturma çerçevesinde yargılanan Odebrecht firmasının, Arjantin İstihbarat Şefi Gustavo Arribas'a 2013'te bir karaborsa satıcısı aracılığıyla yaklaşık 600 bin dolar ödeme yaptığına ilişkin haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Macri, Arribas ve Odebrecht arasında ileri sürülen bağlantıyı anlamadığını ve istihbarat şefinin, gelecek hafta tatil dönüşü gerekli açıklamayı yapacağını belirtti.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!