Ilhan Omar'dan Netanyahu'ya yanıt

Güncelleme Tarihi:

Ilhan Omardan Netanyahuya yanıt
Oluşturulma Tarihi: Mart 27, 2019 07:05

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Omar, kendisini eleştiren İsrail Başbakanı Netanyahu’ya hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk davalarını hatırlatarak yanıt verdi.

Haberin Devamı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Washington'da düzenlenen İsrail yanlısı lobi kuruluşu Amerika İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) yıllık konferansında, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar’ın Amerikan siyasetçilerinin para için İsrail’i desteklediklerini ima eden "Tamamen Benjaminlerle ilgili" şeklindeki paylaşımına tepki göstererek, ABD'li siyasilerin İsrail’e verdiği desteğin para ile ilgisi olmadığını savundu. Netanyahu, Omar’ın paylaşımını kastederek "Bu Benjamin’den duyun: Benjaminlerle alakası yok." ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun bu açıklamasına Omar’dan yanıt gecikmedi.

Omar, Twitter hesabından Netanyahu’nun sözlerine atıfta bulunarak, “Bu sözler, rüşvet ve üç ayrı yolsuzluk davasından yargılanan bir adamdan. Sıradaki.” paylaşımında bulundu.

Haberin Devamı

İlhan Omar, “AIPAC’ın bu yılki konferansında Başbakan Netanyahu’nun odaklanmayı seçtiği konu: Ben. Pittsburgh katliamının üzerinden henüz 6 ay bile geçmedi, Christchurch katliamının üzerinden henüz 2 hafta geçmedi ama Netanyahu’nun odaklanmayı seçtiği konu: Ben.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımlarında Netanyahu'ya eleştirilerini sürdüren Omar, şunları kaydetti:

Netanyahu, ‘İsrail’in Ku Klux Klanı’ olarak bilinen Otzma Yehudit ile ittifak içinde. Bunun liderleri yabancı terör örgütü üyesiydiler ve Yitzhak Rabin’i hedef alma girişimine adları karışmıştı. Ama Netanyahu’nun odaklanmak için seçtiği konu: Ben. Nefret ve bağnazlığın her türlüsü ile mücadele etmemiz için bunların hepsinin birbiri ile ilişkili olduğunu anlamamız gerekir. Nefretin bir türüne karşı haykırırken diğer bir türüne göz yumamayız. Bunun için, Kongre üyesi olarak ilk işim Anti-Semitizm ile Mücadele Özel Temsilcisinin pozisyonunu terfi ettiren bir yasa tasarısına sponsorluk etmek oldu ve seçildikten sonraki ilk yazım artan nefret suçları üzerine oldu.”

AIPAC’ı üyelerinden ve İsrail’e verdiği destekten dolayı eleştirmediğini belirten Omar, lobi kuruluşunu Ortadoğu’da barış ve insan haklarını desteklemeye yönelik çabalara sürekli karşı çıktığı için eleştirdiğini kaydetti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!