İlahi Komedya değil bilgisayar gerçeği

Güncelleme Tarihi:

İlahi Komedya değil bilgisayar gerçeği
Oluşturulma Tarihi: Ocak 14, 2007 00:00

İtalyan şair Dante Alighieri’nin burnunun sanıldığından daha sivri ve kemerli olduğu ortaya çıktı. 1920’de Dante’nin kemiklerinin ölçüsünü alan ve fotoğraflarını çeken bilimadamı Fabio Frassetto’nun notlarından yola çıkan bilimadamları bilgisayar teknolojisi yardımıyla ünlü şairin yüzünü yeniden canlandırdı.

Ekibiyle birlikte çalışmayı yürüten Pisa Üniversitesi antropologlarından Prof. Francesco Mallegni, La Repubblica Gazetesi’ne 1265-1321 yılları arasında yaşayan Floransalı şair Dante’nin portrelerinin, bir başka şair Boccacio’nun tasvirlerinden yola çıkılarak resmedildiğini, dolayısıyla çok da gerçeği yansıtmadığını belirtti ve "İlahi Komedya"nın yazarının yüzünün, Boccacio tarafından uzun, kemerli burunlu, güçlü çene yapılı, düşünceli ve melankolik ifadeli olarak tasvir edildiğini ifade etti. Daha sonra ressam Rafael tarafından Dante’ye daha da sert hatlı bir yüz atfedildiğini belirten antropolog Mallegni, Dante’nin gerçek yüzünü ortaya çıkarma çalışmalarının 1920’lerde başladığını anlattı, Yüzü yıpranmış görünürdü. Kötü şansın ve üzüntülerin dünyasında yaşamış bir adamdı. Bir insandı" dedi.
/images/100/0x0/55eaa360f018fbb8f88d15e5

UZMANLAR YAPTI Şairin gerçek yüzünü bulabilmek için, kendisinden önce araştırmalara başlayan bir meslektaşının yeniden oluşturduğu kafatasına çene ekleyerek yeni bir kafatası elde ettiğini ve bu yeni kafatasıyla bilgisayar uzmanlarının yanı sıra ölen kişilerin yüzlerini yeniden canladırma uzmanlarının yardımıyla da Dante’nin gerçek yüzünün ortaya çıkarıldığını belirten Mallegni, yanılma payının da yüzde 5 olduğunu sözlerine ekledi.

Edebiyatın en büyüklerinden

FLORANSA’da asil ve köklü bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Asıl adı "Durante"yi kısaltarak Dante’yi kullandı. Dante daha 24 yaşında, 1289’da, Floransa’lı Guelf şövalyeleri ile birlikte, Campaldino’da, Azzero’lu Ghibell’in yandaşlarına karşı savaştı. Meclis üyesi olarak, Floransa’nın ileri gelenleri arasında yer alan Dante’nin Papa 8.
/images/100/0x0/55eaa360f018fbb8f88d15e7
Boniface’nin muhalefete başlamasıyla, kaderi bir anda değişti. Önce yolsuzluk yapmakla suçlandı, yakılarak idama cezasına çarptırıldı, ardından sürgün edildi. Bundan sonra sıkıntılı bir yaşam süren Dante, 1321 yılında yokluk içinde Ravenna’da öldü. Dante, 1285 yılında Gemma Donati ile evlendi. Ancak en büyük aşkı Beatrice’ydi.

En bilinen eseri, ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı İlahi Komedya’dır. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilmekle birlikte, modern İtalyanca’nın da temelini oluşturur. "Yeni Hayat", Dante’nin 31 şiirini, bu şiirlerin hangi nedenlerle yazıldığına ilişkin açıklamalarını ve şiirlerin yapısal çözümlemelerini içeren bir düzyazı-şiir çalışmasıdır. "Monarşi", "Su ve toprak sorunu" ve "Egloge" diğer eserleri arasında yer alır.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!