Gazze'de can kaybı 600'ü geçti

Güncelleme Tarihi:

Gazzede can kaybı 600ü geçti
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2014 08:08

Uluslararası kamuoyunun büyük ölçüde sessiz kaldığı İsrail operasyonunda ölen Gazzelilerin sayısı 606'ya yükseldi. Yaşamını yitiren Filistinlilerden en az 160'ı çocuk. İsrail son olarak Han Yunus kentindeki bir binayı vurdu. Enkaza dönen binada yaşayan Selam ailesinden sekiz kişi kurtarıldı, bir kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. Enkaz altından çıkan Selam ailesi fertlerinin görüntüleri tüyleri diken diken etti. Gazze'deki bu trajediye kayıtsız kalan dünyaya 'selam' olsun!

Haberin Devamı

AFP'nin haberine göre, İsrail'in bugün düzenlediği iki ayrı hava saldırısında bir çocuk ve üç kadın yaşamını yitirdi. Gazze'de görevi fiili olarak devam eden Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, ölen kadınlardan birinin hamile olduğunu söyledi.

AA'ya yaptığı açıklamada Gazze'de can kaybının 606'ya çıktığını belirten El Kudra, 3 bin 700 Filistinli'nin de yaralandığını ifade etti.

Hayatını kaybedenlerden 160'ının çocuk, 77'sinin ise kadın olduğu açıklandı.

Gazzede can kaybı 600ü geçti

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, Han Yunus kentinde bulunan bir bina İsrail savaş uçakları tarafından vuruldu. Enkaza dönen binada yapılan kurtarma çalışmaları ile Selam ailesinden bir kişi öldü, sekiz kişi yaralı olarak kurtarıldı.

Haberin Devamı

Gazzede can kaybı 600ü geçti

Gazzede can kaybı 600ü geçti

Gazzede can kaybı 600ü geçti
"GAZZE'DE DURUM DAHA KÖTÜYE GİDEBİLİR"

İSRAİL KABUL ETTİ: BİR ASKERİMİZ KAYIP
Haaretz'in haberine göre, İsrail ordusu, Pazar günü Şicaiyye'de saldırıya uğrayan bir zırhlı araçtaki yedi İsrailli askerden altısının cesedine ulaşıldığını ancak bir askerin kayıp olduğunu ve askerin kimliğini açıkladı.

Gazzede can kaybı 600ü geçti

Pazar gününden beri kayıp olduğu açıklanan 21 yaşındaki Çavuş Aron Şaul.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları önceki gün Aron Şaul adlı bir İsrailli askeri rehin aldıklarını duyurmuştu.

İsrail’in BM temsilcisinin reddettiği iddiayla ilgili ordu sözcüsünden askerin kaçırılma ihtimalini dışlamadıkları ve konuyu araştırdıkları yönünde açıklama gelmişti.

Haberin Devamı

Gazzede can kaybı 600ü geçti

Gazzede can kaybı 600ü geçti
VUR, ÖLDÜR, DANS ET

TOP ATEŞİ SÜRÜYOR
Bu arada, İsrail topçu birliklerinin başta Şicaiyye, Ez-Zeytun ve Et-Tuffah olmak üzere Gazze'nin doğusundaki sınır bölgeleri yeniden bombalamaya başladığı ve bölgenin kuzeyindeki Beyt Hanun Hastanesi yakınlarına beş roketin düştüğü bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail topçu birlikleri, Şicaiyye ve Tuffah mahallelerini yoğun şekilde bombalamaya başladı. Saldırıda onlarca kişinin yaralandığı ve bölgedeki binaların yerle bir olduğu ifade edildi.

Bölgeye giren İsrail askerleri ile Filistinli direniş grupları arasında çatışmaların yaşandığı, İsrail topçu birlikleri ve savaş uçaklarının attığı bombaların seslerinin duyulduğu kaydedildi.

Haberin Devamı

İSRAİL ASKERLERİ GAZ KULLANDI
Öte yandan, İsrail ordusunun Gazze kentinin kuzeyindeki Eş-Şeyh Rıdvan Mahallesi, batısındaki En-Nafak Caddesi ile orta kesimindeki Zehra kentine henüz ne çeşit olduğu bilinmeyen "kötü kokulu" bir gazla saldırdığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, görgü tanıkları, İsrail askerlerinin bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım arazilerini hedef aldığı saldırıda gaz kullandığını, bölgeyi yoğun bir duman ile kötü bir kokunun sardığını, başta kadın ve çocuklar olmak üzere onlarca kişinin bundan etkilendiğini dile getirdi.

ÜÇ CAMİ HEDEF ALINDI
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde düzenlediği hava saldırılarında üç camiyi hedef aldığı bildirildi.

Haberin Devamı

AA'nın görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Gazze'nin ortasındaki Şuheda el-Aksa Camisi'ne füze attı. Saldırıda cami tamamen yıkılırken, çevre binalardaki onlarca evde ise ciddi hasar meydana geldi.

Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentinde El-Faruk Camisi ile orta kesiminde bulunan Deyr el-Belah kentinde El-Ebrar Camisi de İsrail savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardımana maruz kaldı. Camilerin tamamen yıkıldığı hava saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadı.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan operasyon başlatan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

Haberin Devamı

SON HEDEF EL CEZİRE
İsrail’in son hedefi Katar merkezli televizyon kanalı El Cezire’nin Gazze’deki ofisi oldu. El Cezire’nin Ortadoğu muhabirlerinden Gregg Carlstrom, Twitter’dan “Tankları Lieberman mı komuta ediyor. Ofise iki uyarı atışı yaptılar. Burayı boşaltıyoruz” mesajını paylaştı.

Carlstrom’un İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a atıf yapmasının sebebi İsrailli aşırı sağcı bakanın dün yaptığı bir açıklamada “El Cezire, Hamas’ın propaganda aracı” diyerek El Cezire’nin İsrail’de faaliyet göstermesini durdurmak için çalışacağını ifade etmesiydi.

ATEŞKES TEKLİFİNE İSRAİL'DEN RET
Bı arada İsrail, BM’nin önerdiği beş saatlik ateşkes teklifini reddetti. İsrail yönetimi, ret kararına güvenlik nedenlerini gerekçe gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun, yetkililerle Gazze ile İsrail arasındaki "ateşkes" konusunu görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!