Fidan’dan NATO’da yoğun görüşme trafiği

Güncelleme Tarihi:

Fidan’dan NATO’da yoğun görüşme trafiği
Oluşturulma Tarihi: Kasım 29, 2023 07:00

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da, ABD kanadı tarafından “çok iyi istişareler ve görüşmeler” olarak nitelendirilen bir görüşmede bir araya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün Brüksel’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda görüştüler.

Haberin Devamı

Fidan görüşmeden önce yaptığı açıklamada, önlerindeki çok önemli konulara ilişkin samimi ve açık tartışmalar yapacaklarını belirterek, “Dostluğumuza ve işbirliğimize gerçekten değer veriyoruz” dedi.

GAZZE ÖNEMLİ BAŞLIK

İki ülkeyi ilgilendiren konuların yanı sıra bölgesel ve uluslararası başlıklar da iki bakanın gündemindeydi. Blinken, görüşmeden sonraki sosyal medya mesajında Fidan’la, Gazze’ye insani yardımın sürdürülmesi ihtiyacını ve daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını güvence altına alma çabalarını görüştüklerini belirtti. Blinken, NATO müttefikleri olarak uzun süredir devam eden ABD-Türkiye işbirliğinin önemini ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasını ele aldıklarını ifade etti. Toplantı marjında çok sayıda mevkidaşıyla sohbet etme imkanı bulan Fidan, aralarında İsveç ve İngiltere dışişleri bakanlarının da bulunduğu bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bir araya geldi. Fidan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!