Fidan: Ateşkesin önünde ABD var

Güncelleme Tarihi:

Fidan: Ateşkesin önünde ABD var
Oluşturulma Tarihi: Aralık 15, 2023 07:00

Bakan Hakan Fidan, Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yaptığı ziyarette Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ortak basın toplantısı yaptı.

BM Genel Kurulu’nda salı günü yapılan oylamada Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasını talep eden karar için 153 ülkenin olumlu oy kullandığını hatırlatan Fidan, benzer bir kararın daha önce sadece 121 oyla kabul edildiğini, aradan geçen sürede Gazze lehine oylarda ciddi artış olduğuna dikkat çekti. İsrail’i destekleyenlerin “bu tabloyu iyi anlaması gerektiğini” belirten Fidan, “Ancak bu da yetmiyor. ABD’nin BM Güvenlik Konseyinin (Filistin’le ilgili) alacağı kararlara daha fazla engel olmamasını bekliyoruz.

ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER

Şu anda Gazze’de ateşkes ile katliam arasında sadece ve sadece ABD duruyor” ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Azerbaycan’ın Karabağ’da hakimiyetini ve egemenliğini tam anlamıyla tesis ettiğini belirten Fidan, Türkiye’nin, sözkonusu iki ülke arasında kalıcı sınır ve barış anlaşmalarının olumlu şekilde seyretmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyerek “Barış ve huzurun hakim olduğu bir Güney Kafkasya bütün aktörlerin çıkarınadır. Bu nedenle tüm taraflar barış ve normalleşme ikliminin oluşması için çaba göstermelidir” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!