En az 100 Türk El Kaideci

Güncelleme Tarihi:

En az 100 Türk El Kaideci
Oluşturulma Tarihi: Ekim 10, 2010 00:00

BM’nin El Kaide ile mücadele şefi Richard Barrett, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Pakistan-Afganistan sınırında 100’ün üzerinde Türkçe konuşan örgüt üyesinin olduğunu ve bu konuda Ankara ile işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Haberin Devamı

BİRLEŞMİŞ Milletler’in El Kaide ve Taliban’ı İzleme Komitesi Koordinatörü Richard Barrett, ABD’nin Pakistan’da yaptığı son insansız uçak saldırılarının ardından Hürriyet’e yaptığı açıklamada, terör örgütünün Türklere ilgisinin son zamanlarda arttığını ve Türkçe internet siteleri üzerinden yeni üyeler bulmaya çalıştıklarını söyledi. İki örgütü işaret eden Barrett şöyle konuştu:
EL KAİDE UĞRAŞIYOR: El Kaide militanları arasında eski bir F16 pilotu Türk’ün olduğunu bildiren haberi gördüm. Ama bunu doğrulama yolum yok. El Kaide ve ona bağlı örgütler, Taliban ya da diğer gruplarla birlikte savaşmaları için Türk kökenli birçok kişiyi Afganistan/Pakistan sınırındaki dağlık bölgelere çekmek için uğraşıyor. Tam bir sayı vermek zor ama şu an bölgede 100’ün üzerinde Türkçe konuşan kişi ve 100’ün üzerinde Alman vatandaşı olduğunu düşünüyorum.
YAKIN ÇALIŞIYORUZ: Türkiye Güvenlik Konseyi üyesi olduğundan Türk yetkililerle yakın bir ilişkimiz var (Barrett’ın kurumu, El Kaide konusunda Güvenlik Konseyi’ne danışmanlık yapıyor). Ama Türkiye’nin konsey üyeliği olmasa da, Türkiye terörizmle mücadeleye önem verdiğinden yetkililerle yine yakın çalışırdık.
ACI VE YIKIM GETİRİYOR: Türk yetkililerin Afgan sınırına giden vatandaşlarının farkında olduğuna eminim. Geri dönenlerin ise daha çok farkındadır. Uluslararası toplumun yapması gereken şey, bugün dünyada yaşanan problemler ve politik konulardan bağımsız olarak, El Kaide ve ona yakın örgütleri ifşa etmektir. Ve bunların acı ve yıkımdan başka hiçbir şey getirmediklerini, koruduklarını iddia ettikleri topluluklara zarar verdiklerini göstermektir.

Haberin Devamı

29 tanker yandı, Pakistan yolu açtı

ABD, Pakistan’ın kuzeybatısında bu kez füze saldırısı düzenledi. 4’ü Türkmen 9 kişi öldü. Pakistan ise topraklarında ABD’nin yaptığı insansız uçak saldırılarını protesto için kestiği, Afganistan’a giden NATO ikmal yolunu dün yeniden trafiğe açtı. Ancak protestonun son gününde de 29 NATO tankeri Taliban tarafından ateşe verildi. Geçen çarşambadan beri yakılan tanker sayısı 100’e yaklaştı.

Haberin Devamı

İki site iki örgüt

Barrett’a göre El Kaide’ye katılan Türklerin çoğu, “Taifet’ül Mansur” veya “İslami Cihad Birliği” üyesi. El Kaide ve ona bağlı olan bu gibi örgütler, bu kişilere, kurdukları internet siteleri üzerinden ulaşıyorlar. Barrett, “İki tane çok iyi bilinen internet sitesi var. Eminim daha az bilinen başka internet siteleri de vardır” dedikten sonra, “Cihad Eri” ve “Şehadet Zamanı” adlı siteleri örnek gösteriyor. Siteler Türkçe yayın yapıyor ve El Kaide ile Taliban güçlerinin faaliyetleriyle ilgili bilgi veriyor. Örgüt üyeleriyle röportajlar da yayınlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!