Dünyanın konuştuğu Yunan lider Çipras, Babaeskili çıktı

Güncelleme Tarihi:

Dünyanın konuştuğu Yunan lider Çipras, Babaeskili çıktı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2015 12:40

Yunanistan'da erken genel seçimleri kazanarak başbakan olan Aleksis Çipras, Trakyalı çıktı.

Haberin Devamı

Edirne’de yayımlanan Hudut Gazetesi’nin haberine göre, yakaladığı başarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken Radikal Sol İttifak (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras (40), Kırklareli’ye bağlı Babaeski'nin köyünden göç etmiş bir ailenin torunu.

Gazeteye konuşan ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak, SYRİZA ile birlikte düzenledikleri bir etkinlik için 24 Eylül 2010’da Edirne’ye gelen Çipras’la yaptıkları görüşmelerle ilgili bilgi verdi.

Haberin Devamı

Çolak’ın aktardığına göre, Babaeski'nin köyünden göç etmiş bir ailenin torunu olduğunu söyleyen Çipras, bu yüzden Trakya’dayken kendisini memleketinde gibi hissettiğini ifade etti.

Çipras’ın Edirne’yi çok beğendiğini belirten Çolak, genç lider için “Güleç yüzlü biri. Bizlerin gösterdiği ilgiden son derece memnun oldu… Bizimle birlikte ciğer yedi” diye konuştu.

Haberin Devamı

Dünyanın konuştuğu Yunan lider Çipras, Babaeskili çıktı

KATILDIĞI TOPLANTIYI ANLATTI

Edirne’deki toplantının katılımcılarından diş hekimi Nezih Atsız, DHA’ya o günü anlattı. Toplantıyı ‘dönem hiç dikkate alınmayan sosyalistlerin bir araya gelmesi’ olarak nitelendiren Atsız, "Edirne’de ÖDP’nin başını çektiği sosyalist bir grup, Çipras’ın partisini Türkiye’ye davet etmişti. Bir kafede iki parti bir konferans vermişti. Ana konusu silahsızlanma üzerineydi. İki ülke birbirlerine düşman yapılarak silah satılıyordu. Çok önemli bir konuydu. Şu anda Yunanistan’a başbakan seçildi. Böyle aydın, halkını düşünen, barıştan yana olan insanların bir devletin başbakanı olması gerçekten sevindirici bir durum. İnşallah bu rüzgarlar Türkiye’yi de etkiler. Aleksis Çipras gerçekten sempatik tavırlar sergiledi. Bizde de böyle olmasını temenni ediyorum. Bizde hep yaşlılar başbakan oluyorlar. Daha esnek, ateşli, dinamik insanların önü açılmalı" dedi.

Haberin Devamı

ÇİPRAS ARTA ŞEHRİNDEN

Çipras’ın Edirne ziyareti sırasında tercümanlığını da yapan ve son seçimlerde yeniden Gümülcine milletvekili seçilen Mustafa Mustafa ise parti başkanlarının köklerinin Babaeskili olduğu yönündeki haberlerle ilgili, "Çipras Yunanistan’ın Epir bölgesinde Adriyatik Denizi’ne sahili olan Arta şehrinden. Ailesi de Artalı’dır" dedi.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!