‘Demir Perde’yi kaldıran lider

Güncelleme Tarihi:

‘Demir Perde’yi kaldıran lider
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 31, 2022 07:00

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya’da tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

Rus basını, Gorbaçov’un “uzun ve ağır bir hastalık sürecinden sonra” başkent Moskova’da tedavi gördüğü hastanede vefat ettiğini yazdı. Böbrek hastalığından mustarip olan Gorbaçov, uzun zamandır hastanede tedavi görüyordu.

BİRLİĞİN YAŞAYAN SON LİDERİYDİ

1985 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin başına geçen Gorbaçov, ABD ile on yıllar süren Soğuk Savaşı “reform ve açıklık” adını verdiği politikalar yoluyla sonlandırmıştı. Gorbaçov, 1987’de dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile imzaladığı nükleer silahsızlanma anlaşmasının ardından Demir Perde’yi kaldıran isim olarak tarihe geçmişti. Yakın ilişkiler kurduğu Batı’da Gorby takma ismiyle anılan ve 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla görevinden ayrılan Gorbaçov, birliğin yaşayan son lideriydi.

Haberin Devamı

‘Demir Perde’yi kaldıran lider

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALDI

Washington ve Moskova arasında Soğuk Savaş’ın ardından en ciddi gerginlik şubattan beri süren Ukrayna işgaliyle başladı. “Sovyetler’i diriltme hayali kuran” Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile politikaları ters düşen Gorbaçov, uzun süredir siyaset sahnesinde yer almıyordu. 1989’da Almanya’yı Doğu ve Batı bloğu olarak ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılmasına müdahale etmeyerek kan dökülmesini önlediği için 1990 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. Gorbaçov, Ödül parasıyla Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Novaya Gazeta’ya bilgisayar hediye etmişti. Novaya Gazeta, Ukrayna işgaline karşı bir yayın politikasına sahip olduğu için kısa süre önce Moskova yönetimi tarafından kapatıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!