Davutoğlu tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yönelik "diplomatik ayıbı" nedeniyle ikinci bir açıklama daha yaptı.

Haberin Devamı

 

Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’ne ahlak dersi vermenin kimsenin haddi olmadığı vurgulanırken, İsrail'den özür dilemesi istendi 

 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 

"İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından bugün (12 Ocak) Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının Tel Aviv Büyükelçimiz Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış  biçimine ilişkin protestomuz iletilmiş, bu konu ile ilgili olarak izahat ve özür beklediğimiz bildirilmiştir.

"Gerek yaptığı son açıklamalarda, gerekse Tel Aviv Büyükelçimizle yaptıkları görüşmedeki söylem ve davranışlarıyla diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığını diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, Türkiye’yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz.

Haberin Devamı

"Türkiye, Tel Aviv Büyükelçimize yapılan muamele ile ilgili olarak telafi edici adımların atılmasını beklemektedir."

DAVUTOĞLU'NDAN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da olayla ilgili olarak "kimse böyle nezaketsiz davranamaz" dedi.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: