Cumhurbaşkanı adayı dil sınavından geçemedi

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı adayı dil sınavından geçemedi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 09, 2011 18:10

Kazakistan'da 3 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan eski senatör Ualikhan Kaisarov, Kazakça dil sınavını geçemedi. Doğma büyüme Kazakistanlı olan 45 yaşındaki Kaisarov, sınav sonucuna itiraz ederek dava açmaya hazırlanıyor.

Haberin Devamı

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Kaisarov'un, cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylara uygulanan Kazakça dil sınavını geçemediği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müracaat için adayların Kazakça bilmesinin şart olduğunu hatırlatan komisyon yetkilileri, adaylık başvurusunda bulunan Kaisarov'un Kazakça sınavından başarıyla çıkamadığı için aday olmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Kaisarov ise ana dili olan Kazakça'yı iyi konuştuğunu ve kendisine haksızlık yapıldığını ileri sürerek, sınav sonucu itiraz edeceğini söyledi.

Komisyon, cumhurbaşkanlığı adaylarından Musagali Duambekov'un ise Kazakça sınavından başarıyla geçtiğini ifade etti.

NAZARBAYEV DE SINAVA TABİ TUTULACAK

Söz konusu dil sınavına, yeniden adaylığı kesinleşmesi halinde şimdiki Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de girecek.

Haberin Devamı

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Foos, Nazarbayev'le ilgili olarak, “Cumhurbaşkanımızın adaylığının kesinleşmesi halinde herkes gibi Kazakça dil sınavına girecektir” dedi.

Nazarbayev'in adaylık süreciyle ilgili bilgi de veren Foos, öncelikle kurucusu olduğu Nur Otan partisinin adaylığını bildirmesi gerektiğini, daha sonrada dil bilgisinin inceleneceğini ifade etti.

Kazak yasalarına göre, cumhurbaşkanı olabilmek için Kazakça dil sınavını geçmek zorunda. Ancak yasaya karşı olanlar, bu uygulamanın, Nazarbayev tarafından bazı adayların devre dışı bırakılması için kullanılabileceği endişesini taşıyor.

Kazakistan'da cumhurbaşkanlığına aday olacakların 20 Şubat'a kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor. Adaylara 2 Mart'a kadar evraklarını tamamlama ve kayıtlarını yapmaları için zaman tanınacak. Seçim kampanyası ise 2 Mart ile 1 Nisan arasında yapılacak.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!