Bugünleri de gördük

Güncelleme Tarihi:

Bugünleri de gördük
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2009 12:58

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine seyahati halen büyük vize engeline takılırken ve bu nedenle AB üyeliğiyle birlikte bir gün Türklerin de bu konuda biraz olsun rahatlaması beklenirken, AB üyesi Avusturya, Türkiye'den vize muafiyeti talep etti.

Haberin Devamı

Avusturya'nın Türkiye'ye her yıl gelen 500 bin kadar vatandaşı için Türkiye'den vize muafiyeti talep ettiği bildirildi.

Avusturya muhafiyet, Türkiye de kolaylık istedi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın iki gün önce bu ülkeye yaptığı resmi ziyaret sırasında Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger'in Avusturyalı turistler için vize muafiyeti talep ettiğini belirten diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin de kendi vatandaşları için vize kolaylığı talebinde bulunduğunu belirttiler.

Heyetler arası görüşmelerde hazır bulunan Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Avusturya'nın Alman turistlere uyguladığımız gibi Avusturyalı turistlere de vize muafiyeti uygulamamız önerisinde bulunduğunu" belirterek, "Biz de kendilerinden Türkiye'den Avusturya'ya gelecek olan öğrenci, bilim adamı, iş adamı ve sade vatandaşlarımıza kolaylık sağlamalarını talep ettik" dedi.

Avusturya'nın düşündüğü kolaylıklar tatmin edici olmadı

Haberin Devamı

Büyükelçi Yenel, "Avusturya'nın Türk vatandaşları için uygulamayı planladığı kolaylıkları tatmin edici bulmadıkları için müzakerelerin devam ettiğini" belirtti.
Avusturya'nın, taraf olduğu Avrupa Birliği (AB) vize rejimini belirleyen Schengen Anlaşması uyarınca Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamaya yanaşmadığına işaret eden diplomatik kaynaklar, "Türk vatandaşlarının Avusturya vizesini daha kolay edinebilmeleri için önemli bazı adımlar atabileceğini" belirtiyor.

Zaten Türk sınır kapılarında sadece "bandrol usulüyle" anında vize alıyorlar

Avusturya'nın, Türkiye'den, Alman turistler için uygulanan vize muafiyetini örnek göstererek, her yıl Türkiye'ye gelen 500 bin kadar Avusturyalı turist için de vize muafiyeti talebinde bulunduğu bildirildi. Türkiye'ye gelen Avusturya vatandaşları Türkiye'nin sınır kapılarında veya havaalanlarında "bandrol usulüyle" anında vize alabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!