Bolivya yeni ABD yönetimiyle iyi ilişki istiyor

Güncelleme Tarihi:

Bolivya yeni ABD yönetimiyle iyi ilişki istiyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 04, 2008 00:00

Bolivya, ABD'de yarın yapılacak seçimden sonra işbaşına gelecek yeni hükümetle ilişkilerini normalleştirmeyi umut ettiğini bildirdi.

Bakan Alfreda Rada, Bolivya'nın orta kesimlerinde koka bitkisinin yetiştiği Chapare bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Evo Morales'in bir gün önce belirttiği gibi, ülkedeki Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Ajansının (DEA) faaliyetlerinin süresiz askıya alındığını kaydetti.

Rada, Bolivya hükümetinin, yeni ABD yönetimiyle ilişkilerin geliştirilebileceğini, sadece uyuşturucuyla mücadelede değil birçok alanda yeniden işbirliği yapabileceğini umut ettiğini söyledi.

Evo Morales, önceki gün, ülkesinde DEA tarafından yürütülen operasyonların askıya alındığını açıklamıştı. Morales, DEA ajanlarını, Eylül ayındaki şiddete dönüşen gösterileri düzenleyen hükümet karşıtı grupları desteklemek ve finanse etmekle suçluyor. Amerikan yönetimi ise suçlamaları reddediyor.

Evo Morales, hükümetinin 5 bin hektardan fazla alanda yasa dışı ekilen kokayı da imha ettiğini kaydetmişti. Kokainin ham maddesi koka bitkisinin doğal olarak yetişeni Bolivyalılar tarafından çay olarak içiliyor ya da çiğneniyor.

Solcu Devlet Başkanı Morales'in iktidara gelmesinden sonra ilişkileri bozulmaya başlayan ABD ile Bolivya arasında benzer bir gerilim geçen ay Bolivya'nın ülkedeki muhalifleri desteklemekle suçladığı ABD'nin La Paz Büyükelçisini sınır dışı etmesiyle patlak vermişti.
Washington yönetimi de Bolivya'yı uyuşturucuyla mücadele etmeyen ülkeler kara listesine almıştı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!