Berlin'de mahalleli 'Bizim Bakkal'a sahip çıkıyor

Güncelleme Tarihi:

Berlinde mahalleli Bizim Bakkala sahip çıkıyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 19, 2015 10:32

Berlin'in Kreuzberg semtindeki küçük bakkalın kapanmaması için semt sakinleri önceki akşam yine toplandı. Sayıları 300-350 kişiyi bulan kalabalık, Ahmet Çalışkan'a ait 28 yıllık 'Bizim Bakkal' kapanmasın diye eylem yaptı.

Haberin Devamı

Almanya'nın başkenti Berlin'de Wrangel Caddesi üzerinde her çarşamba akşam saatlerinde semt sakinleri toplanıyor. Kucağında bebeği bulunan anne, bisikletiyle 10 yaşlarındaki çocuklar, okulundan dönen gençler, ocağındaki yemeğin altını kapatan ev kadını, genci yaşlısı, erkeği kadını, çalışanı işsizi, esnafı politikacısı 'Bizim Bakkal'ın önünde bir araya geliyor.

Berlinde mahalleli Bizim Bakkala sahip çıkıyor

Önceleri 15-20 kişi olan grup, şimdi 300-350 kişiyle toplanıyor. Aralarında farklı kökenden göçmenlerin bulunduğu çoğunluğu Alman olan bu insanların tek amacı, 28 yıllık bakkallarına sahip çıkıp, mahallelerinin dokusunun bozulmasını önlemek. Büyük yatırımcılara karşı kendi yaşam alanlarını korumak.

Haberin Devamı

MÜZİK GRUBU İLE BAŞLADI
Çarşamba akşamı saat 19.00'dan itibaren Bizim Bakkal'ın önünde toplanan grup bu kez müzik eşliğinde önce şarkılar söyleyip dans etti. Ardından kurulan yemek stantlarından yemeklerini yediler. Kurulan serbest kürsüde, dileyen sırayla çıkıp konuştu. Dünkü dayanışmaya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis milletvekili Cansel Kızıltepe de destek verdi.

Berlinde mahalleli Bizim Bakkala sahip çıkıyor

Çocukluğunun geçtiği mahallenin sakinleriyle birlikte olmak için geldiğini söyleyen Kızıltepe, “Kreuzberg tarihsel olarak dayanışmanın gösterildiği bir semt. Ancak son zamanlarda büyük yatırımcılar buraya gözünü dikti. Kiralar arttı. Yatırımcılar spekülasyonlarla emlak fiyatlarını zirveye çıkardı. Burada uzun yıllar yaşayan dar gelirliler evlerden çıkmak zorunda kaldı. İnsanlar bakkala sahip çıkarken aynı zamanda mahallerinin kültürüne ve dokusuna da sahip çıkıyorlar” dedi.

Berlinde mahalleli Bizim Bakkala sahip çıkıyor

KAHRAMAN BAKKAL
Yatırımcı tarafından satın alınan binanın altında bulunan Bizim Bakkal'ın sahibi Ahmet Çalışkan 28 yıllık dükkanında güçlü yatırımcıya karşı direniyor. Direnişi de adeta Ferhan Şensoy'un 1980'li yıllarda yazıp sahnelediği 'Kahraman Bakkal Süper Markete karşı' tiyatro oyununu hatırlatıyor.

Haberin Devamı

Berlinde mahalleli Bizim Bakkala sahip çıkıyor

55 yaşındaki Bakkal Çalışkan “Her geçen gün semt sakinlerinin benimle dayanışması büyüyor. Benim tek başıma bir kahraman gibi direnmem bir sonuç vermeyecek. Ama mahalleli, komşular ve siyasetçilerin desteği beni çok mutlu ediyor. Kendiliğinden bana destek oluyorlar” dedi. Çalışkan'ın sahip olduğu bakkalın bulunduğu binayı satın alan şirket, Ahmet Çalışkan'ın dükkanı Eylül ayında boşaltmasını istiyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!