Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı İvica ile görüştü

Güncelleme Tarihi:

Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı İvica ile görüştü
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2022 12:20

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belgrad'da Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı İvica Daçiç ile görüştü.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan turunun ilk durağı Sırbistan'da temaslarını sürdürüyor.

Başkent Belgrad'daki Cumhurbaşkanlığı ofisinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile bir araya gelen Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı İvica ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu görüşmeye dair sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Sırbistan’daki ikinci toplantımızı Meclis Başkanı dostum Daçiç'le yaptık. İlişkilerimizin parlamenter boyutunu daha da geliştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile düzenlediği basın toplantısında, "Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz. Bu sene bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki rakamlar bunu teyit ediyor. 2021’de ticaret hacmimiz 2 milyar doları zaten geçmişti" dedi.

Haberin Devamı

ÇAVUŞOĞLU:"5 MİLYAR DOLAR İKİLİ TİCARET HACMİNE DOĞRU İLERLİYORUZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Türkiye ve Sırbistan arasında Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiği ile Mücadele Anlaşması imzalandı. Anlaşmanı imzalanmasının ardından konuşan Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan temaslarını dile getirerek, “Önümüzdeki haftalarda sayın Cumhurbaşkanımız da Sırbistan’ı ziyaret etmeyi planlıyor” dedi. Sıkıntılı dönemlerde Sırbistan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunun tam olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’da konsolosluk ağımız genişliyor. Sırbistan’ın desteği ile daha önce Novi Bazaar’da açılışını yaptık Başkonsolosluğumuzu. Yine Niş’te bir konsolosluk ofisi açacağız ki Avrupa’dan Türkiye’ye giden vatandaşlarımız geçerken sıkıntı yaşarsa Sırbistan polisi ile beraber bizim polisimiz yardımcı oluyor. Bu ofise izin verdiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Ekonomik ilişkilerin de hızla ilerlediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz. Bu sene bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki rakamlar bunu teyit ediyor. 2021’de ticaret hacmimiz 2 milyar doları zaten geçmişti. Bu yüzde 31'lik artışla hedeflerimize daha da emin bir şekilde ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

“YATIRIM MİKTARI 300 MİLYON DOLARA ÇIKTI"

Haberin Devamı

Sırbistan’daki Türk yatırım miktarının arttığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Yatırım miktarı on yılda 1 milyon dolardan 300 milyon dolara çıktı ve tabii ki Sırbistan önemli fırsatlar sunuyor ve firmalarımızı destekliyor, bu güven ortamında yatırım miktarın daha da artacağını inanıyorum. Bu destekler için de çok teşekkür ediyoruz. Ekonomi ilişkilerimizi daha da geliştirmek için elimizdeki mekanizmaları etkin kullanacağız. Ukrayna’daki savaş, dünyadaki enerji fiyatlarındaki fahiş artışlar bizi farklı arayışlara da itiyor dolayısıyla daha fazla işbirliği yapmamız lazım. Bu konuda da birlikte çalışacağız, Sırbistan’a her türlü desteği büyük olarak enerji konusunda vereceğimizi bir kere daha söylemek isterim.”

"BU YIL 300 BİNİ AŞKIN SIRP TURİSTİN ÜLKEMİZE GELMESİNİ BEKLİYORUZ"

Haberin Devamı

İki ülke arasındaki turist sayısının karşılıklı olarak artış gösterdiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’a gelen vatandaşlarımızın sayısı artıyor, Türkiye’ye gelen turist sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Bu yıl 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için de birlikte çalışıyoruz. Kısa süre içinde İçişleri Bakanlarımız çipli kimlikle seyahat düzenlemesinin uygulamaya geçmesi için protokolü imzalayacaklar ve vatandaşlarımız pasaport ihtiyaç duymadan çipli kimliklerle seyahat edebilecekler. Sırbistan bu anlamda altıncı ülke olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan‘la nu anlaşmaları yürürlüğe koyduk. Sırbistan’ı da sınırımız olmasa da her zaman komşumuz ve dostumuz olarak görüyoruz”

“HEPİMİZİN ARZUSU BİR AN ÖNCE BU SAVAŞIN SONA ERMESİ”

Haberin Devamı

“Kültürel bağlarımızın güçlendirilmesinde de fayda görüyoruz. Az önce kültür alanında önemli bir anlaşmayı Sayın Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı ile imzaladık. Bugün ikili ilişkilerimizi yanında Nikola’nın da söylediği gibi bölgesel konularda hem karşılıklı bilgilendirmede bulunduk, görüş alışverişinde bulunduk yaptığımız görüşmelerde Bosna-Hersek‘teki durumu ele aldık. Bosna-Hersek ve Balkanların istikrar için Sırbistan’ın rolünün çok önemli olduğunu görüyoruz ve Türkiye ve Sırbistan olarak bölgenin istikrar için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Üçlü toplantımızı da gerçekleştirmek istiyoruz. Belgrad-Priştine sürecini biz güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz. Yaşanan elektrik gibi sıkıntılar da gerekli telkinlerde bulundum. Bölgenin istikrar için düşüncelerimizi paylaşacağız. Ukrayna’daki savaş, bunun yankıları ve savaşın sonlandırılması için, ateşkes için sarf ettiğimiz çabalar konusunda, tahıl ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için BM ile birlikte yaptığımız çalışmalar konularında da bugünkü yaptığım görüşmelerde bilgi verdim. Hepimizin arzusu bir an önce bu savaşın sona ermesi. Çünkü savaşın etkisi dünyanın her yerinde sadece yakın coğrafyada değil hissediliyor” açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

ÇAVUŞOĞLU'NUN BALKAN TURU

Çavuşoğlu’nun bugün Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenecek II. Prespa Diyalog Forumu’na katılması ve forumun yüksek düzeyli resmi açılış oturumunda konuşma yapması bekleniyor. Çavuşoğlu ayrıca forum marjında bazı ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 19 Haziran’a kadar sürecek olan Balkan turu çerçevesinde Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Kosova’yı da ziyaret etmesi planlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!