Şirvan Barzani: Bağımsız Kürdistan'ı tartışıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Şirvan Barzani: Bağımsız Kürdistanı tartışıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Aralık 03, 2016 16:18

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin yeğeni ve üst düzey Peşmerge komutanlarından biri olan Şirvan (Sirwan) Barzani, merkezi hükümetle Irak’ın bölünmesi konusunu ele aldıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Alman Die Welt gazetesine konuşan Şirvan Barzani, Musul’un DEAŞ'tan kurtarılmasının ardından bağımsız bir devlet kurulması konusunda Irak merkezi hükümetiyle resmi görüşmeler yürüttüklerini belirtti.

Şu anda Irak’ta Kürt bölgesinin yüzde 97’sinin DEAŞ’tan temizlendiğini kaydeden Barzani,” Merkezi hükümetle bağımsız bir Kürdistan olup olmayacağı konusunda görüşmelere başladık. Tartışıyoruz. Gelecekte mutlaka bütün bölge için bir referandum yapılacak” dedi.

"OLUMLU BİR ANLAŞMA OLACAK"

“Musul harekatının Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki ilişkileri olumlu etkileyip etkilemediği” sorusuna yanıt veren Şirvan Barzani,” Evet, tarihsel bir ilerleme oldu. İlk kez Peşmerge ve Irak ordusu ortak bir operasyon yapıyor. Başkanımızla birlikte bir delegasyon Bağdat’a gitti ve orada çok olumlu bir görüşme gerçekleştirildi. Biz, DEAŞ’ın yenilmesi ve Musul’un kurtarılmasının ardından iki taraf arasında olumlu bir anlaşma olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

BAĞDAT "NEDEN OLMASIN" DEDİ

Şirvan Barzani, “Olumlu bir anlaşmadan neyi kastediyorsunuz?” sorusuna ise,” Peşmerge ile Irak ordusunun birlikte savaşması, zaten böyle bir anlaşmanın temelini oluşturuyor. Bağımsız bir Kürdistan tartışması da olacak. Bağdat, 'Neden olmasın’ dedi. Bağdat’la ülkenin bölünmesini ve bizim bağımsız bir devlet olmamızı resmen konuşuyor olmak, bizim için yeni bir durum. Musul’un DEAŞ’tan kurtarılmasının ardından kentin ve bölgenin geleceğini bizimle tartışmaya hazır olduklarını belirttiler” karşılığını verdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!