AP'deki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme

Güncelleme Tarihi:

APdeki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme
Oluşturulma Tarihi: Şubat 02, 2023 14:30

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile adları yolsuzluk ve kara para aklama skandalına karışan iki AP üyesi Marc Tarabella ve Andrea Cozzolino'nun dokunulmazlıkları kaldırıldı.

Haberin Devamı

Basın tarafından Qatargate olarak da adlandırılan Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk ve kara para aklama skandalı ile ilgili soruşturma devam ederken, 16 Ocak’ta AP Başkanı Roberta Metsola tarafından başlatılan disiplin süreci kapsamında AP Genel Kurulu'nda adları yolsuzluk ve kara para aklama skandalına karışan Belçikalı Sosyalist AP üyesi Marc Tarabella ve İtalyan Sosyalist AP üyesi Andrea Cozzolino'nun dokunulmazlıklarının kaldırılması için oylama yapıldı. Belçika'nın başkenti Brüksel’de bulunan AP yerleşkesinin Genel Kurul salonunda elektronik sayım yerine el kaldırma usulü ile yapılan oylamaya Tarabella da bizzat katıldı. Oylama sırası geldiğinde Tarabella’nın da "evet" oyu verdiği rapor kabul edildi. Fransız AP üyesi Manon Aubry tarafından Tarabella ve Cozzolino için ayrı ayrı yazılan rapor AP Genel Kurulu tarafından onaylandı. Karar ile Belçikalı Sosyalist AP üyesi Marc Tarabella ve İtalyan Sosyalist AP üyesi Andrea Cozzolino'nun
dokunulmazlıkları kaldırıldı.

NE OLMUŞTU?

Belçika'da geçtiğimiz yıl 9 Aralık’ta yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında başkent Brüksel'de 16 ayrı operasyon gerçekleştirilmiş, Katar’ın AP'nin kararlarını etkilemek amacıyla stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği iddia edilmişti. AP'nin 14 başkan yardımcısından biri olan eski Yunan milletvekili Eva Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ve Sosyalistler ve Demokratlar Grubundan (S&D) asistan Francesco Giorgi yolsuzluk soruşturması çerçevesinde gözaltına alınmıştı.

Haberin Devamı

Polis tarafından yapılan baskınlarda 1 buçuk milyon euro ele geçirilmişti. AP’nin 8 yıldır üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafından görevden alınmıştı. Kaili ayrıca AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyeliğinden de uzaklaştırılırken, Yunanistan'ın merkez solundaki Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) Partisi'nden ihraç edilmişti. Yunan makamları Kaili'ye, eşine ve yakın aile üyelerine ait mal varlıklarını dondurmuştu.

Haberin Devamı

Öte yandan, geçtiğimiz sene aralık ayında Belçika'nın devlet güvenlik teşkilatı VSSE’nin diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de yardımıyla bir yılı aşkın süredir yolsuzluk iddialarına yönelik bir soruşturma üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!