AP’de ‘Kürdistan Dostluk Grubu’

Güncelleme Tarihi:

AP’de ‘Kürdistan Dostluk Grubu’
Oluşturulma Tarihi: Kasım 05, 2014 01:00

IŞİD’in bölgede yarattığı tehdide karşı Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) oynadığı rolün Avrupa’da giderek artan şekilde takdir edilmeye başlandığı bir dönemde Avrupa Parlamentosu’nda (AP) “Kürdistan’ın Avrupalı Dostları” grubu oluşturuldu.

Haberin Devamı

Tanıtımı IKBY Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani’nin katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında yapılan grubun kuruculuğunu ve başkanlığını Ak Parti’nin üyesi olduğu Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı’nın (AECR) AP ayağını oluşturan Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR) Grubu üyesi İngiliz parlamenter Charles Tannock üstlendi. Grubun, bağımsız bir ülke niteliğine sahip olmayan bölgesel düzeyde bir yönetim için oluşturulması, zamanlaması kadar dikkat çekiyor. AP’nin tüm üyelerine açık olan ancak üye sayısı şu aşamada çok sınırlı düzeyde kalan grubun amacı AB içinde Kürtlere yönelik farkındalığı artırmak ve AB kurumlarıyla IKBY arasındaki kurumsal ilişkiyi güçlendirmek olarak belirlendi.

Mesrur Barzani: PKK’yı terör örgütü görmedik

Haberin Devamı

AVRUPA Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda parlamenterlere bölgedeki son gelişmeler hakkında sunum yapan ve soruları yanıtlayan IKBY Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, “IŞİD’le özgür dünya adına savaşıyoruz fakat özgür dünya bize gerekli ekipmanı sağlamıyor” derken hava saldırılarının yetmeyeceğini kara birliklerinin gerekli olduğunu söyledi. Barzani, “Biz PKK’yı hiçbir zaman terör örgütü olarak görmedik dolayısıyla AB’nin terör listesinde kalmasını desteklemiyoruz” diye de konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!