Ankara'da Mısır halkına destek eylemi

Güncelleme Tarihi:

Ankarada Mısır halkına destek eylemi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2011 14:23

MAZLUMDER ve Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DİSP) üyeleri, Mısır'daki gösterilere destek vermek için bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

Haberin Devamı

GÖSTERİLERDEN FOTOĞRAFLAR

“Dün Tunus, bugün Mısır, yarın hepimiz özgür olacağız” yazılı pankart açan ve “Mısır halkı kazanacak” yazılı dövizler taşıyan grup, “Milyonlar aç, işgal altında, yaşasın küresel intifada”, “Mısır halkı yalnız değildir” şeklinde sloganlar attı.

DİSP Sözcüsü Serkan Akyıldırım, burada yaptığı açıklamada, Tunus'ta başlayan isyan dalgasının büyüdüğünü ifade ederek, yoksulların ayaklanmasının korku saldığını söyledi.

30 yıllık Mısır yönetiminin sarsıldığını savunarak, halkın demokrasi, özgürlük ve insanca bir yaşam istediğini kaydeden Akyıldırım, Tunus'ta başlayıp Mısır'a sıçrayan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki devrim dalgasının özgür bir dünyanın kapılarını açtığını ifade etti.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da konuşmasında, Mısır'ın 30 yıldır baskı altında olduğunu savunarak, insanlık onurunun Mısır'da yerlerde süründüğünü dile getirdi. Mübarek yönetiminin Gazze kapılarını tutarak İsrail'e bekçilik yaptığını öne süren Ünsal, bu yönetimin yolun sonuna geldiğini, Mısır halkının yanında olduklarını belirtti.

Haberin Devamı

Grup, açıklamaların ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yürüdü.

“Filistin'e özgürlük”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Dağıtılacak, dağıtılacak, diktatörler dağıtılacak” şeklinde sloganlar atan grup adına büyükelçilik önünde açıklama yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Ünsal, İsrail'in Mavi Marmara baskınıyla ilgili hazırladığı rapora Amerika'nın da destek verdiğini söyledi.

Olayla ilgili BM'nin operasyonda aşırı güç kullanıldığı, korsanlık yaptığı, mala ve cana zarar verdiği yönünde bir hazırladığını ancak bunun İsrail ve ABD tarafından kabul edilmediğini anlatan Ünsal, ABD'nin İsrail'in hazırladığı rapora destek vermesine tepki gösterdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!