ABD'nin kentlerinde Mısır'a destek gösterileri

Güncelleme Tarihi:

ABDnin kentlerinde Mısıra destek gösterileri
Oluşturulma Tarihi: Ocak 30, 2011 09:51

Mısır’da Hüsnü Mübarek yönetimine karşı başkaldırı gösterileri, dalga dalga yayılarak ABD’ye de ulaştı. Ülkede şiddeti giderek artan Hüsnü Mübarek karşıtı protestolara bir destek de New York ve çevresinde yaşayan Mısır vatandaşlarından geldi. New York'un yanı sıra, Washington, Atlanta ve Chicago kentlerinde de Mübarek'i protesto gösterileri düzenlendi. Washington'da göstericiler, Beyaz Saray önünde eylem yaptı.

Haberin Devamı

ABD'NİN DÖRT BİR YANINDA MISIR'A DESTEK GÖSTERİLERİ/Foto Galeri

 

New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi ile Türkevi arasındaki Dag Hammarskjöld Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i protesto edip, Devlet Başkanını istifaya çağırdı. Ellerinde, Mübarek’in “’Mısır’ın kanını emen diktatör’, ‘Mübarek gitmeli’, ‘Obama ve BM, diktatör Mübarek’e arka çıkma’, ‘Mübarek, oyun bitti, foyan meydana çıktı’” yazılı döviz pankartlar taşıyıp, Mübarek karşıtı sloganlar atan, çoğunluğu Mısır ya da Arap kalabalığa bazı Amerikalılar da destek verdi.

 

Haberin Devamı

Yaklaşık 2 saat süren gösteride hep bir ağızdan slogan atıldı. Bazı derneklerin de destek verdiği gösteride taşkınlık yaşanmadı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu gösteriye her yaştan Mısırlı katılırken, kadınların da aktif rol aldıkları gözlendi.

 

OĞLUNU İSTEMİYORLAR

DHA’ya konuşan göstericiler, Mısır’ı 30 yıldır yöneten Mübarek’in, yetkilerini oğluna devretmesinin daha da kötü sonuçlara yol açacağını dile getirdi. Tunus’ta başlayan başkaldırıların kendilerine örnek olduğunu anlatan göstericiler, ‘Arap dünyasında artık yolsuzluk yapan, kan döken, ülkeyi ve halkı ezen diktatörler istemiyoruz’ diye konuştular.

 

Mübarek’e karşı protesto gösterisi sırasında, New York polisi, Mısır’ın BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu önlerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!