ABD'den Türkiye'ye 'İran' takdiri

Güncelleme Tarihi:

ABDden Türkiyeye İran takdiri
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2010 09:41

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde ortaya koyduğu sıkı çalışma nedeniyle taktir ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve silahların kontrolü konusunda özel danışmanlık görevini yürüten Robert Einhorn, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda, "Türkiye'nin, İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde ortaya koyduğu sıkı çalışmayı takdir ettiklerini" söyledi.

Einhorn, ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesi'nde katıldığı oturumda bir soru üzerine, "Türk hükümetinin, İran'ın nükleer silahlar edinmesini önleme hedefimizi paylaştığına inanıyoruz. Türkiye'nin, İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde sergilediği sıkı çalışmayı takdir ediyoruz" diye konuştu.

"Türkiye ile taktikler üzerinde bazen ayrı düştüklerini" belirten Einhorn şöyle devam etti: "Örneğin Türkiye, geçen mayısta Brezilya ve İran ile birlikte Tahran Bildirisine katıldı. Tahran araştırma reaktörüne yakıt temini konusunda geçen ekimde desteklediğimiz teklifin kabul edilemez olduğunu düşündüğümüz bir versiyonunu desteklediler. Bunun zamanlamasını takdir etmedik, çünkü BM Güvenlik Konseyi kararı oylamasının hemen öncesindeydi ve belki bazı katılımcıların zihninde oylamayı rayından çıkarma niyeti vardı.

Dolayısıyla Türkiye ile taktikler üzerinde bazen anlaşmazlık içinde oluyoruz, ancak motivasyonlarının iyi olduğuna inanıyoruz. Onlar da tıpkı bizim gibi İran'la ilgili nükleer meseleyi çözmek istiyor."
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!