ABD'den Rusya'ya yaptırım

Güncelleme Tarihi:

ABDden Rusyaya yaptırım
Oluşturulma Tarihi: Nisan 28, 2014 16:16

ABD, Rusya'nın "Cenevre'deki taahhütleri sonrasında Ukrayna'daki tansiyonu düşürecek somut adımlar atmaması ve provokatif eylemlerde bulunması" nedeniyle, ikisi Rusya Devlet Başkanı Vlidamir Putin'in beyin takımından olmak üzere 7 Rusya hükümet yetkilisi ile Putin'in yakın çevresiyle bağlantılı 17 şirkete yaptırımlar getirdi. Rusya daha önce bu tür yaptırımların, Moskova'nın Ukrayna politikasını etkilemeyeceğini belirtmişti.

Haberin Devamı

ABD, ayrıca, Rusya'nın askeri imkanlarına katkı sağlayabilecek yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatına yönelik lisans başvurularını reddetme yönünde kısıtlanmış politikaya gitme kararı aldı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin, Rusya'nın Ukrayna'da devam eden yasa dışı işgaline ve Ukrayna'nın demokrasisinin altını kazıyan, barış, güvenlik, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit eden "provokatif eylemleri" dolayısıyla bugün daha fazla adımlar attığını bildirdi.

ABD, AB, Rusya ve Ukrayna'nın 17 Nisan'da Cenevre'de yaptıkları temas grubu toplantısında, provokatif veya şiddeti artıracak hareketlerden kaçınma dahil, Ukrayna'nın doğusunda gerilimi azaltacak adımlar atılmasına karar verildiğini hatırlatan Carney, "Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusunda son dönemdeki şiddetle ilişkisi inkar edilmez" ifadesi kullandı.

Haberin Devamı

Carney, Rusya'nın Cenevre'deki taahhütlerini yerine getirmemesi ve Ukrayna'da tansiyonu düşürecek somut adımlar atmaması halinde ABD'nin ek maliyetler uygulayacağını açıkça belirttiklerini anımsatarak, bugün ABD'nin, ABD'den Rusya'ya yönelik bazı ihracat izinlerini kısıtlama ve Rusya'daki bazı kurumlar ile kişilere yönelik yaptırımlar getirdiklerini açıkladı. Carney, şunları söyledi:

"ABD Hazine Bakanlığı, iki tanesi Rusya Devlet Başkanı Vlidamir Putin'in beyin takımından olmak üzere yedi Rusya hükümet yetkilisinin ABD'deki varlıklarını donduracak ve ABD vizesi verilmesini yasaklanacak. Ayrıca Putin'in yakın çevresiyle bağlantılı 17 şirketin de varlıkları dondurulacak. Bunun yanında, Ekonomi Bakanlığı bu şirketlerden 13'üne, ABD kökenli malların ihracatı, tekrar ihracı veya bu şirketlere diğer yabancı (kanallarla) transferi reddedildiği varsayımıyla (tekrar) lisans alınması zorunluluğu vasıtasıyla ek yaptırımlar da uyguladı. Dahası, bugün Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın askeri imkanlarına katkı sağlayabilecek yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatına yönelik lisans başvurularını reddetme yönünde kısıtlanmış politikaya gitme kararını açıkladı. İki bakanlık da bu konudaki mevcut ihracat lisansları da iptal edecek".

Haberin Devamı

Bu kapsamda yaptırım getirilen isimler şöyle:

"Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Kremlin İdari İşler Yöneticisi Birinci Yardımcısı Vyaçislav Volodin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kırım'daki Birinci Temsilcisi Oleg Belavantsev, Rusya'nın savunma ve askeri alanda faaliyet gösteren devlet şirketi Rostex'in Yönetim Kurulu Başkanı Orgeneral Sergey Çemezov, Rusya Federal Koruma Servisi (FSO) Direktörü Yengeniy Murov, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma Dışilişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Rus Devlet Petrol Şirketi Rosneft CEO'su İgor Seçin".

ABD'nin yaptırım getirdiği şirketler ise şunlar: "InvestCapitalBank ve SMP Bank, Stroygazmontazh (SGM Group), Volga Group, Transoil, Aquanika (Russkoye Vremya LLC), Sakhatrans LLC, Avia Group LLC, Avia Group Nord LLC, Stroytransgaz Holding, Stroytransgaz Group, Stroytransgaz OJSC, Stroytransgaz-M LLC, Stroytransgaz LLC, The Limited Liability Company Investment Company Abros, CJSC Zest ve JSB Sobinbank".

Haberin Devamı

"DAHA FAZLA RUS ASKERİ MÜDAHALESİ OLURSA…”
Uluslararası toplumun Rusya'nın Ukrayna'ya yasadışı müdahalesini ve provokatif eylemlerini sona erdirmesi gerektiği noktasında birlik içinde durduğunu belirten Carney, bu konuda partnerleriyle yakın çalışmaya devam ettiklerini ve Rus liderlerin Cenevre'deki taahhütleriyle uyuşacak biçimde tansiyonu düşürmek yerine bu provokasyonlarına devam etmesi halinde Rusya üzerine daha büyük maliyetler getirmeye hazır olmayı sürdürdüklerini bildirdi.

Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın 20 Mart'ta, finansal hizmetler, enerji, madencilik, mühendislik ve savunma gibi Rusya ekonomisinin kilit sektörleri ile kişilerine yaptırımlar getirilmesine izin veren başkanlık emrini imzaladığını hatırlatarak, "Eğer Ukrayna'ya yönelik daha fazla Rus askeri müdahalesi olursa, bu emir altındaki kurumlara yaptırım getirmeye hazırız" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

"RUSYA SÖZÜNÜ TUTMADI"
ABD Hazine Bakanlığı terörizm ve finans istihbaratından sorumlu Bakan Yardımcısı David Cohen, Rusya'nın Cenevre'deki sözlerini yerine getirmediğini belirterek, "En başından itibaren Rusya'nın Ukrayna'daki yasadışı ve meşru olmayan eylemleri dolayısıyla şunu açıkça belirttik; ABD tek başına ve uluslararası partnerleriyle birlikte, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmaya dönük çabalarına devam etmesi halinde Rusya'ya artan bedeller getirecek ve Rusya'yı provokatif eylemlerinden sorumlu tutacak" ifadesini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!