ABD'de yer yerinden oynuyor! Trump'ın ses kaydı basına sızdı...

Güncelleme Tarihi:

ABDde yer yerinden oynuyor Trumpın ses kaydı basına sızdı...
Oluşturulma Tarihi: Ocak 04, 2021 00:28

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, ülkede gündemi altüst edecek bir ses kaydına ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump'ın rakibi Joe Biden'a kaybettiği 3 Kasım seçimlerinin ardından Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer'dan sonuçları tersine çevirecek oylar bulmasını istediği ortaya çıktı. WP'nin haberi ülkede gündemi sarstı. Tüm dünya medyası gelişmeleri 'son dakika' olarak okurlarına duyurdu.

Haberin Devamı

ABD'nin saygın gazetelerinden Washington Post'un ele geçirdiği ses kaydı, ABD lideri Donald Trump ile Cumhuriyetçi Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger arasında cumartesi günü geçen bir telefon görüşmesine ait.

Bir saatlik sıradışı ses kaydının bir bölümde Trump, Georgia'da seçimi kazandığını söylemediği için Raffensperger'i paylıyor.

Kayıtlarda Trump, "Georgia halkı öfkeli, ülkedeki insanlar öfkeli. Biliyorsun, oyları tekrar hesapladığınızı söylemenizde bir yanlış yok" diyor. Raffensperger ise yanıtında, "Sayın Başkan, sizin zorluğunuz sahip olduğunu verilerin yanlış olması" ifadesini kullanıyor.

Konuşmanın bir başka bölümünde Trump, "Bak. Yapmak istediğim şey bu. 11 bin 780 oy bulmak istiyorum. Çünkü eyaleti kazandık" diyor.

Bir noktada da "Hatasız bir seçim istemen gerekiyor. Sen bir Cumhuriyetçi'sin" diyen Trump'a Raffensperger şöyle yanıt veriyor: "Hatasız bir seçim yaptığımıza inanıyoruz." Akabinde Trump, "Hayır, yapmadınız. Yüz binlerce oy kaçırdınız" diye karşılık veriyor.

Haberin Devamı

SUÇ TEŞKİL EDEBİLİR!

Demokrat Joe Biden, Georgia eyaletinde Başkan Donald Trump'tan 11 bin 779 oy daha fazla kazanmıştı. Trump'ın Raffensperger'den bulmasını istediği oylar bu sonucunu değiştirebilir. 

Amerikan Daily News gazetesi, konuya ilişkin haberinde telefon görüşmesinin potansiyel olarak suç teşkil ettiğini yazdı.

Öte yandan konuya ilişkin Twitter hesabından mesaj paylaşan Trump, Raffensperger'den eyaletteki "seçim hileleriyle" ilgili hiçbir fikrinin olmadığını iddia etti.

Trump'ın tweet'ine yanıt veren Raffensperger de "Tüm saygımla Sayın Başkan: Söylediğiniz şey doğru değil, doğrular ortaya çıkacaktır" ifadesini kullandı.

SAVUNMA BAKANLARINDAN MEKTUP

Öte yandan Washington Post gazetesinde ABD'nin 10 eski savunma bakanının imzasını taşıyan ve Başkan Donald Trump'ı güçlü bir şekilde eleştiren bir mektup yayınladı. Pazar günü yayınlanan mektupta ABD başkanlık seçimlerinin bittiği ve Joe Biden'ın seçimi kazandığı ifade edildi..

Mektupta, Dick Cheney, James Mattis, Mark Esper, Leon Panetta, Donald Rumsfeld, William Cohen, Chuck Hagel, Robert Gates, William Perry ve Ashton Carter'in imzası bulunuyor.

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!