ABD: Musul bombardımanlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Güncelleme Tarihi:

ABD: Musul bombardımanlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı
Oluşturulma Tarihi: Mart 26, 2017 21:17

ABD ordusu, Musul’da en az 200 sivilin hayatını kaybetmesine yol açtığı iddia edilen bombardımanı koalisyon güçlerinin düzenlediğini doğruladı ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

Irak ordusunun talebi üzerine Musul’un batısını vurduğunu açıklayan ABD Savunma Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Irak ve Suriye’de DEAŞ ile mücadele koalisyonu kapsamında yürüttüğü operasyonlarda daha önce pek çok ’yanlışlıkla’ sivilleri öldürdüğünü gizlemeyen ABD’den yine bir itiraf geldi. Açıklamada sivil ölümleriyle ilgili haberlerden ‘iddia’ olarak bahsedildi. 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, 23 Mart’ta ortaya çıkan, Musul’da ABD uçaklarının bombardımanı sonrası en az 200 sivilin hayatını kaybettiği ve Haşdi Şabii ile Irak Türkmen Meclisi’nin de doğruladığı belirtilen olayla ilgili açıklama yaptı. 

"SİVİLLERİ DEAŞ YERLEŞTİRMİŞ OLABİLİR"

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, açıklamada, ‘16-23 Mart’taki bombardıman verilerinin ön incelemesi gösteriyor ki Koalisyon, Irak Güvenlik Güçleri’nin talebi üzerine 17 Mart’ta Musul’un batısında sivil ölümlerinin yaşandığı noktayla örtüşen bir bölgeyi vurdu’ dedi. Bölgedeki sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmak üzere DEAŞ tarafından yerleştirilmiş olabileceği olasılığının da göz önünde bulundurulduğu açıklamada, bombardımanla ilgili gerçekleri ve sivil ölümü iddialarının doğruluğunu kanıtlamak için soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!