Düğüne Giden Yolun Başında

Güncelleme Tarihi:

Düğüne Giden Yolun Başında
Oluşturulma Tarihi: Nisan 30, 2015 00:26

Haberin Devamı


Düğüne Giden Yolun Başında
Düğüne Giden Yolun Başında
Düğüne Giden Yolun Başında

Düğüne Giden Yolun Başında
Düğüne Giden Yolun Başında
Düğüne Giden Yolun Başında

Düğüne Giden Yolun Başında
Düğüne Giden Yolun Başında


Sevdiğin insanla birlikte yaşama, onunla aşkı ve hayatı paylaşma hayalleriyle yola çıkılıyor. Ama iş düğün planlamasına gelince, hayaller yerini stres ve kararsızlığa bırakabiliyor. Oysa basit ipuçlarıyla bu stresten kurtulmak mümkün. İşin aslı adım adım planlama yapmakta... Ve en önemlisi, yaşanan stresin mutluluğu gölgelemesine izin vermemekte...

- Nasıl bir gelinlik: Düğün hazırlığı yapan gelin adayına sorsanız, “Kapsamlı bir düğün organize etmek mi zor yoksa gelinlik seçmek mi?” diye, eminiz ki yanıtı “gelinlik seçmek” olacaktır. Hem hayallerindeki gelinliği giyebilmek, hem de onu yakıştırabilmek, istediği tüm ayrıntıları bir gelinlikte toplayabilmek belki de en zoru gibi görünmektedir. Ama her şeyde olduğu gibi, gelinlik seçiminde de ufak sırlar, güne özel trendler var. Sakin sakin bunları gözden geçirmekte yarar var.

- Kır düğünü mü: Evliliği özel kılan noktalardan biri de mekân. Evlilik hazırlığında olan herkesin kafasında bir kare canlanıyordur elbette. Bu karede ayaklarınız çimlere mi basıyor yoksa çok yükseklerde bir yerde misiniz? Seçenekler muhtelif, tercihler ise kişiden kişiye değişiyor. Ama önerimiz öncelikle kafanızda canlandırdığınız kareyi yerinde görüp karar vermeniz. Kır düğünü mü hayal ediyorsunuz? Bir kır düğününü ziyaret edin, deneyimleyin. Ayrıca kır düğünü hayallerinizi şehirden uzakta gerçekleştirmeniz gerekebilir, öncesinde düğüne davet edeceğiniz konukları ve ulaşım sıkıntısını hesaba katmayı unutmayın. Mekan anlaşması öncesi hava durumu şartlarına göre alanın üstünün kapanıp kapanamayacağı detayını da atlamayın.

- Mekan süslemesi: Mekan süslemesi demişken, mevsim çiçeklerini göz ardı etmeyin. Gül, yaban gülleri, ortanca, lisyantus, bahar ve yaz aylarında düğün dekorasyonunda en çok kullanılan çiçekler.

Haberin Devamı

- Davetiye konusu: Siz kır düğünü yapıyorsunuz diye davetlilerden de bunu bir davetiyeye bakarak tahmin etmesini beklemeyin. Mekan hakkındaki notu davetiyenize ekleyin ki konuklar da ona göre bir kıyafet seçimi yapsın. O gün sizin gününüz ama onların da hafızalarında güzel kalsın.

- Düğün pastası: Pasta siparişlerini 15 gün önceden vermeyi unutmayın. Bu işi son günlere bırakmayın.

GELİNLİK SEÇERKEN

Gelinlik seçerken bedeninizde neleri gizlemeniz, neyi ön plana çıkarmanız gerektiğini bilmeniz önemli.

- Armut Tipi: Geniş kalçalar, ince bel, dar bir omuz ve küçük göğüslere sahipseniz armut tipisiniz. Omuzlarla kalça arasındaki farkı kamufle etmek için yarım kollu modellerle omuz genişliğini artırabilir, göğüsleri olduğundan dolgun göstermek içinse göğüs modeli katmanlı ve drapeli olan gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Çıkık kürek ve köprücük kemiklerini kapatmanın en zarif yolu da straplez üzerine tül ve dantelden oluşan bir parça eklemektir. Yüzücü model sırt detayları, omzu olduğundan geniş gösterir. V yaka ise kaçınmanız gereken bir ayrıntı. A geliş ve kabarık gelinliklerle büyük kalçaları kamufle edip dikkatleri belin inceliğine çekebilirsiniz. Yarım balık modeleliyle de kalçalarının yuvarlaklığını avantaja çevirebilirsiniz.

- Kum saati formu: Bu oldukça orantılı bir vücut tipine işaret eder. Böyle bir vücuda sahipseniz hemen her modeli rahatça taşıyabilirsiniz. Yine de tam balık formunda iddialı bir gelinlik idealdir. V yaka ve tek omuzlu üstler, bolerolar, taşlı kemerler; tam balık modeldeki gelinliğini tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Düz, Helen tipi modellerdense kesinlikle kaçınılmalıdır.

- Elma Tipi: Elma tipli vücuda sahipseniz göğüs, kalça ve bel yakın ölçülerdedir. Karın bölgesi kilo almaya meyilli, göğüsler de muhtemelen büyüktür. Amacınız bel bölgesini kamufle etmek olmalı. Güzel göğüsleri ön plana çıkaracak derin dekolteli modelleri, toparlayıcı korselerle kullanmak iyi fikir. Belin biraz üstünde ve gögüslerin biraz altında konumlandıracağınız bir kemer, hem boyu uzatacak hem de beli daha ince gösterecektir. Bu modeli A geliş gelinliklerde ve dökümlü Helen tipi modellerde bulabilirsiniz.
Kabarık eteklerden, likra, saten gibi hatları belli eden kumaşlardan ve yuvarlak yakadan kaçımalısınız.

- Atletik vücut: Bu tipte omuzlar geniş, kalçalar dar, göğüsler küçüktür. Bel çok belirgin olmayabilir. Klasik gelinlik modellerini bir tarafa bırakıp satenli, dantelli, dökümlü kısacası kadınsı modelleri kullanmalısınız. Süslemeli vintage modeller, sırt dekolteli elbiseler ve feminen işlemeler, kaslı ve fit vücudu dengelemek için kullanabileceğiniz unsurlardan birkaçıdır.

- Büyük/küçük Göğüsler: İri göğüslere sahipseniz toparlayıcı bir model kullanın ve dikkati başka yere çekin. Beli incelten bir kemer, sırt dekoltesi ya da çarpıcı saç aksesuvarları işe yarar. Küçük göğüsleri ise katmanlı modellerle desteklemek yerinde olur.

Haberin Devamı

- Uzun/kısa Boy: Uzun boylulara tam balık, A geliş ve vintage tipi modeller yakışırken, kısa boylular yarım balık, kabarık etek ve mini gelinlikleri çok daha iyi taşır.

- Kollar/bacaklar/bilekler: Uzun ve ince kolları ortaya çıkarmak için dantel bolerolar şart. Yine uzun kollarda bileklere dantel detaylar kullanmak görüntüyü dengeler. Kollar kalınsa, omuzla birleştikleri yeri kapatacak şekilde kolu olan bir model kullanmalısınız. Uzun bacaklı gelinler göğüs altı kemerden kesinlikle kaçınmalı ve çok yüksek topuklu kullanmamalılar. Bacakları üst bedenine göre kısa olan gelinlerse yarım balık ya da Helen modeli gelinlikleri tercih etmeli.

GELİNLERE ÖNEMLİ “SAÇ” UYARILARI
Maki Salon saç tasarımcısı Sait Ersan, gelin adaylarına saçlarıyla ilgili çok önemli tüyolar verdi: “Gelin saçı modası diye bir şey yoktur. Gelinlik, duvak ve taçlar moda olabilir, gelin saçının ise gelinlik ve yüz hatlarıyla uyumlu olması gerekir. Bizler yüz şeklini ön planda tutar, daha sonra saçı duvak ve taç gibi aksesuvarlarla bütünleriz. Gelin saçlarında mutlaka postiş kullanılmalı çünkü ilave saçlar daha yoğun ve daha göz alıcı duracaktır. Ayrıca gelin adayları en az bir ay öncesinden saçlarını hazırlamalı, yani saç kesimi, boya ve renklendirme işlemleri bitmiş olmalı. Çünkü bunların oturması en önemli işlemdir. Sakın bir hafta kalmışken değişiklik yapmayın!”

*Saç kesiminizle veya saç renginizle oynamayın, çünkü oluşabilecek hatalar kısa zamanda telafi edilemeyebilir. İyi görünmek amacıyla sık sık büyük değişiklikler gerçekleştirmek aslında çekici görünebilir, fakat yapılan hataların ve yan etkilerinin gerçekten farkında olmanız gerekir.

*Eğer hayatınızın büyük bir kısmında sarı saç rengine sahip olduysanız daha koyu bir renk yaptırmayın ya da size çok uzak gelen bir renge saçınızı boyatmayın. Seçtiğiniz renk aslında başta iyi bir fikir gibi görünebilir ama siz kendinizi daha önce sarışın olarak düşündüğünüz için düğün albümünüzde kendinizi yabancı gibi hissedebilirsiniz.

*Koyu renkten açık renge geçiş de uzun bir süreç ve kimyasal yardımı gerektirir. Ortaya cazip bir sonuç çıksa da, bu kısa bir zamanda olmayacaktır. Belki eski koyu renk saçınıza geri dönebilirsiniz, ama saçınızın formu artık eskisi gibi olmayacaktır.

*Düğünden önce saçınıza iyi bir kesim yaptırmanız, saç sağlığının sürekliliği açısından iyi olacaktır. Fakat aşırıya kaçılmadığından emin olun. Tabii nasıl bir düğün saçı istediğinizi de unutmayın.

En Çok Tercih Edilen Modeller

- Deniz dalgaları ve bukleler: Bu model, 90 larda moda haline gelen Viktorya buklesinin gençliğe ayak uydurmuş şeklidir. Bu görüntüyü elde etmek için saçlar çok fazla yapılmamalı ve hacim köklerde kalmalıdır. Saç spreyi konusunda dikkatli olunmalı, saça sağlıklı ve doğal bir parlaklık vermek için parlak bir sprey tercih edilmelidir.

- Yan topuz: Modaya yön veren bu model şık bir şekilde yana eğik olabilir, kabartılmış veya yüksek hacimli kullanılabilir. Genel görüntünün oluşmasında, çiçeklerin, mücevherli tokaların nerelerde kullandığını önemli rol oynamaktadır. Topuzunuzun yeri boynunuzun uzunluğuna ve seçtiğiniz aksesuvara göre değişiklik gösterir. Bu stil fotoğraflarda çok güzel görünür ve yapımı da oldukça kolaydır. Romantik veya yenilikçi bir görünüm vermek için gevşek bukleler bırakabilirsiniz.

- Romantik örgü: Örgü gelin saçı, romantik gelinler için uygun bir model. Siz de düğününüzde duvaksız gelin başı modellerini tercih ediyorsanız ya da bohem, rahat, eğlenceli bir saç modeliyle dikkatleri çekmek istiyorsanız; düz, balıksırtı, sepet veya Fransız örgü modellerinden birini seçebilirsiniz. Örgü modelinizi şık aksesuvarlar, canlı çiçekler ve incilerle tamamlayabilirsiniz.

EKONOMİK DÜĞÜNÜN SIRLARI

Mutluluğa “evet” diyeceğiniz o önemli töreni organize ederken her şeyin en iyisini istemeniz normal. Ama siz yine de heyecanınıza yenilmeyin, paranızı havaya saçmayın. Ekonomik bir düğün için şu noktalara dikkat edin...

- “Düğünüm hafta sonu olsun” diye diretmeyin. Hafta içi düğün paketlerinin her zaman daha ucuza geldiğini aklınızdan çıkarmayın.

- Mümkünse düğün mekânıyla anlaşmanızı aylar öncesinden yapın. Hem yeri garantileyip hem de mekânı ucuza kapatmış olursunuz.

- Davetiyenin anısı vardır ama sadece sizin için. Aile büyükleri için minimum seviyede davetiye bastırabilirsiniz. Ama yaşıtlarınızın arkadaşlarını artık Facebook’tan etkinlik daveti açarak düğüne çağırdıklarını, davetiyeyi dijital ortamda gönderdiklerini de unutmayın.

- Limitsiz içecekli tarifeler her zaman pahalıya mâl olur. Bir catering firmasıyla anlaşıp ilk içkiden sonrasını ücretli yapabilirsiniz. Bunu ucuza kaçmak olarak görmeyin.

- Gelinlik için yurt dışına gitmenize gerek yok. Son model, yeni sezonun en hit gelinlikleri yerine bir önceki sezona ait bir gelinlik alarak fiyattan tasarruf edebilirsiniz. Ya da gelinliği kiralayarak “evde nereye koyacağım” sorununa çözüm getirebilirsiniz. Damatlık konusunda da aynı durum geçerli.

- Gelin saçı, makyajı ve bakımınızı aynı yerde yaptırın ve paket indirimi talep edin.

- Gelin ve damat ayakkabısı alırken, günlük hayatta kullanabileceğiniz modeller seçin.

- Sade tasarımlı bir pasta seçin. Bütün o süsten arındığında fiyatın ne kadar düştüğünü göreceksiniz.

- Eğer bir fotoğrafçı tutacaksınız, anlaşmayı ne kadar erken yaparsanız o kadar ekonomik olacaktır.

- Yaz gelini olmak gibi bir hayaliniz yoksa, düğün için sonbahar ve kış aylarını seçebilirsiniz. Maliyetin oldukça düştüğünü göreceksiniz.

BALAYI ROTALARI

Balayını yurtdışında geçirmek istiyor, ancak nereye gideceğinize bir türlü karar veremiyorsunuz. İşte seçiminizi kolaylaştıracak bir liste.

İlginç Tatil Deneyimi: Kerala
Balayı için Hindistan’ın en güney eyaleti Kerala’nın başkenti ve en güzel bölgesi Cochin’i tercih eden çiftler, sıcak hava, okyanus kıyısı, palmiyeler, tropikal bitki örtüsü ve renkli balıkçı köylerindeki yaşantı ile çevrelenmiş bir tatil deneyimi yaşıyor.

Gondol Gezisi Yapın: İtalya
İtalya’da ressamdan ve şairlere kadar pek çok romantik detay gizlidir. Venedik’te gondolla gezebilir, Floransa’da tarih ve sanatçıların izini keşfedebilir, Como gölünü ziyaret edebilirsiniz. İtalyan yemekleri ve şaraplarıyla güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Romantizm Dorukta: Seyşel Adaları
Tropikal bir balayı hayal ediyorsanız, Seyşel Adaları tam da size ve eşinize göre bir seçim. Gece yarısı sahili bulan dalgalar gibi siz de romantizm arıyorsanız o zaman Seyşel Adalarını tercih edebilirsiniz.

Balayı Cenneti: Maldivler
Maldivler aşka adanmış, etkileyici güzellikte sahilleri ve tesisleri ile size sorunsuz bir balayı geçirtecek adreslerden. Maldivler’de neredeyse hemen her bir detay, yeni evli âşıkların, aşklarını derinleştirmeye yardımcı öğelerle tamamlanmış. Burası tam bir balayı cenneti... Male Havaalanına sadece 100 km. uzaklıktaki bu mekânda yapılabilecek aktivitelerde bir hayli fazla.

Doğanın İçinde Uyanın: Fransa
Yamaçları, plajları, katedralleri, anıtları ve müzeleri ile Fransa farklı arayıştaki balayı tatilcileri için zengin seçenekler sunan bir hedef. Kamp yapmaktan keyif alan bir çiftseniz, Fransa balayında kamp yapmak için en ideal mekânlardan biri. Güzel kamp alanları size ihtiyacınız olan konforu sunarken aynı zamanda da birlikte doğanın içinde uyanma fırsatını size tanımakta.

Ateşli Günler: Tayland
Tayland, balayı tatili için farklı ve renkli bir seçenek. Eğer balayı tatilinde Tayland’a gitmeyi kararlaştırırsanız size şunu öneriyoruz: Burada geçirdiğiniz zamanı Tayland insanın karakteristik özelliklerini alarak planlamanız. Taylandlı kadınlar ve erkekler gibi giyinin, onlar gibi davranın... Dolunay partilerinden birine katılın, en seksi kıyafetlerinizi giyin. Tayland, atmosferi ile size her adımınızda seksi ve ateşli bir balayı geçirmenizi sağlayacak detaylarla doludur.

Egzotik Lezzetler: Singapur
Singapur’da unutulmaz bir balayı tatiline hazır olun. Uzak doğunun egzotik tatları ile bezeli mutfağı, botanik bahçeleri ve farklı atmosferi ile Singapur balayı tatili için önerebileceğim bir diğer adres.

Şampanyalı Karşılama: Aruba
Aruba, yurtdışında balayı tatili için tercih edebileceğiniz cennet gibi bir mekân. Buraya adımınızı atar atmaz sizi soğutulmuş bardaklarda servis edilen şampanya karşılıyor ve romantizmin doruklarında bir balayı tatili başlıyor. Aruba balıkçılık, Aruba derin deniz dalışı gibi birçok aktivite de yer alıyor.

Sessizlik ve Huzur: Bora Bora
Eğer balayı tatilinize büyüleyici bir aura katmak istiyorsanız Bora Bora bunun için en uygun adreslerin başında gelir. Bora Bora’da geçireceğiniz balayı tatilinizde kristal berraklığında denizin ve pudra şekeri beyazlığında kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Yıldızları ve ayın altında, ıssız sahilde, sadece ikinize ait sessizlikte geceler geçirebilirsiniz.

Beyaz Kumsallar Turkuvaz Deniz: Barbados
Barbados, aşırı romantik atmosferi, beyaz kumsalları ve turkuvaz rengi denizi ile balayı tatilcilerinin en çok tercih ettiği mekânlardan biri. Barbados’ta yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Bunlardan biri fotoğraf çekmek... Hem balayınıza ait anları ölümsüzleştirmek hem de Barbados’un sofistike ve büyüleyici atmosferini resimlemek için bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer eşinizle cennette uyanmak tropikal ritimlerle bezeli bir balayı geçirmek istiyorsanız Barbados tam da aradığınız adres.


İlandır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!