Öğrenci affı için başvurular başladı... Öğrenci affı başvuruları ne zaman bitecek?

Güncelleme Tarihi:

Öğrenci affı için başvurular başladı... Öğrenci affı başvuruları ne zaman bitecek
Oluşturulma Tarihi: Eylül 01, 2022 11:21

Üniversitelerde öğrenci affına başvuruda bulunacak kişilerin, başvuru tarihleri ve başvuru şartları araştırmaları hız kazandı. YÖK öğrenci affının yasal düzenlemesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları 22 Temmuz’da yayınlamıştı. Peki, öğrenci affı başvuruları ne zaman bitecek?

Haberin Devamı

5 Temmuz 2022'de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Kanunu’na eklenen geçici 83. maddesi ile üniversiteyi yarıda bırakanlara af getirilmişti. Eylül ayı ile birlikte başvurular da gündeme geldi. İşte, öğrenci affı başvurusunda son durum...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Devlet Memurları Kanunu ile Yükseköğretim Kanunu’na eklenen öğrenci affıyla ilgili yasal düzenlemenin usul ve esaslarını belirledi.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; üniversiteleri tarafından terör, kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkum olmaları veya Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirlenen suçlar, terör örgütlerine ya da milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen oluşumlara mensubiyeti, sahte evrak kullanarak kayıt yaptırdıkları gerekçeleriyle ilişikleri kesilenler hariç diğer kişiler, söz konusu aftan yararlanabilecek.

Haberin Devamı

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTECEK?

5 Temmuz 2022 tarihinden önce ilişiği kesilen öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna, 4 ay içinde başvuruda bulunmaları halinde, 2022- 2023 eğitim ve öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: