Mezarlığa başı açık gidilir mi? Diyanet yanıtladı

Güncelleme Tarihi:

Mezarlığa başı açık gidilir mi Diyanet yanıtladı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 10, 2024 17:10

Mezarlığa başı açık mı gidilir mi sorusu pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Genellikle bayram ve özel günlerde mezar ziyareti gerçekleştiren vatandaşlar, mezarlığa başı açık gidilir mi sorusuna yanıt arıyor. Peki, mezarlığa başı açık gidilir mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

Haberin Devamı

Mezarlığa başı açık gidilir mi sorusu cevap buldu. Diyanet, konuyla ilgili açıklama yaptı. İşte, mezarlığa başörtüsü olmadan gidilir mi sorusunun yanıtı

MEZARLIĞA BAŞI AÇIK GİDİLİR Mİ?

Mezarlıkların ziyaret edilmesi, bu vesileyle ölümün hatırlanması ve orada yatanlardan ibret alınması dinimizin tavsiye ettiği hususlardandır.

Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), geceleri Baki’ kabristanına gelir ve “Müminler yurdunun sakinleri, sizlere selâm olsun. İnşaallah biz de size katılacağız. Bizler ve sizler için Allah’tan afiyet dilerim; Allah’ım, Baki’ kabristanında bulunanları bağışla.” (Müslim, Cenâiz, 102 [974]) diye dua ederdi. Kabir ziyaretinde bulunan kişinin ölü için dua etmesi ve Kur’ân okuyarak sevabını orada bulunanların ruhlarına bağışlaması uygun olur.

Ancak kabir ve türbe ziyaretlerinde İslâm’ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak, kabrin parmaklık ve taşlarını öpmek, onlara sarılıp ağlamak İslâm ile bağdaşmaz. Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek; bu zatların duaları kabul ettiğine, İlâhi kudretlerinin olduğuna inanmak doğru olmadığı gibi bir kısım ihtiyaç ve dilekleri onlara arz etmek, kendilerinden medet ummak, bu ziyaretleri dinî bir vecibe gibi telakki etmek; bez bağlamak, mum yakmak, kurban kesmek, şeker vb. yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek gibi davranışlarda bulunmak da tevhid dini olan İslâm’la bağdaşmaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek iman açısından tehlikeli bir davranıştır.