Fener alayı nedir, ne zaman yapılır? Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları fener alayı nerede olacak?

Güncelleme Tarihi:

Fener alayı nedir, ne zaman yapılır Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları fener alayı nerede olacak
Oluşturulma Tarihi: Ekim 25, 2023 14:07

Cumhuriyet Bayramı 100. yıl kutlamaları arasında yer alan fener alayı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Halk tarafından gündüzleri kutlanan zaferlere "Zafer Alayı", geceleri yapılan kutlama gösterilerine ise "Fener Alayı" deniliyordu. Peki, Fener alayı nedir, ne zaman yapılır? Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları fener alayı nerede olacak? İşte detaylar...

Haberin Devamı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye'nin farklı noktalarında fener alayı düzenleniyor. Görkemli gösterilere sahne olan fener alayı gündemde yer alıyor. Peki, fener alayı ne demek, ne zaman düzenlenir? Cumhuriyet Bayramı fener alayı nerede olacak?

FENER ALAYI NEDİR, NE DEMEK?

Fener alayı, bayramların gecelerinde veya sosyal spor veya diğer amaçlı topluluklar tarafından, halkın ellerinde meşale veya fenerler ile yaptıkları gösterilere verilen isimdir.

FENER ALAYI NEREDE OLACAK?

İzmir’de Cumhuriyetin 100’üncü yılı Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle coşkuyla kutlanacak. 29 Ekim’de belediye meclisi gençler ve çocukların katılımıyla toplanacak. Saat 19.23’te büyük bir katılımla yürüyüş ve fener alayı düzenlenecek.