YTB’den çağrı: Mektup arkadaşı olun

Güncelleme Tarihi:

YTB’den çağrı: Mektup arkadaşı olun
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2023 10:50

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), ‘Deprem Bölgesindeki Bir Çocuk İle Mektup Arkadaşı Ol!’ sloganıyla yurt dışında yaşayan çocukları deprem bölgelerindeki çocuklarla ‘mektup arkadaşlığı’ yapmaya davet etti.

Haberin Devamı

YTB tarafından yapılan açıklamada, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışında yasayan çocuklarımızı 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen çocuklarımızla mektup arkadaşlığı yaparak onları desteklemeye davet ediyor. Yurt dışında yaşayan sevgili çocuklarımız, bu zor dönemde deprem bölgesindeki çocuklara mektup yazarak güzel dileklerinizi iletebilir ve dilerseniz uzun yıllar devam edebilecek bir mektup arkadaşlığının ilk adımını atabilirsiniz” denildi. Yurt dışında yaşayan 6-18 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerin kendilerinin veya büyüklerinden yardım alarak mektup yazabilecekleri belirtildi. Mektupların Türkçe yazılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Mektupta kendinizi tanıtabilir, yaşadığınız ülkeyi, şehri, yaşınızı, gittiğiniz okulu ve hobilerinizi belirtebilirsiniz. Sonrasında deprem bölgesindeki çocukları tanımaya yönelik sorular sorabilir ve iyi dileklerinizi iletebilirsiniz. Mektubu teslim alan kişinin size cevap yazabilmesi için mektupta adınızı ve soyadınızı, telefon numaranızı (veya anne-babanızın telefon numarasını), e-posta adresinizi ve karşılıklı mektuplaşmayı dilerseniz ev adresiniz gibi irtibat bilgilerinizi yazmayı unutmayın” önerisinde de bulunuldu.

YTB’den çağrı: Mektup arkadaşı olun
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
31 Mart 2023 tarihine kadar postaya verilerek ‘Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Oğuzlar Mah. Mevlana Bulvarı No: 145 P.K: 06520 Balgat - ANKARA - TÜRKİYE’ adresine gönderilen mektupların kendileri tarafından deprem bölgelerindeki çocuklara ve gençlere teslim edileceği de vurgulandı. YTB, bazı hususlara dikkat edilmesini de tavsiye etti. 6-11 yaş grubu için “Üzülmemelisin, öfkelenmemelisin, yaramazlık yapmamalısın, aileni üzmemelisin, ileride çok mutlu/iyi/ başarılı olacaksın, 12-18 yaş grubu için de ailene ve yakınlarına destek olmalısın, güçlü olmalısın, daha kötüsü olabilirdi/daha kötü durumda olanlar var, ölenle ölünmez, düşünmemeye çalış” gibi söylemlerden kaçınılması önerildi. Ayrıca https:www.ytb.gov.tr/iletisim üzerinden daha detaylı bilgi alınabileceği de belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!