Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız
Oluşturulma Tarihi: Şubat 15, 2023 12:02

Depremzedelere yardım toplayan Kıbrıs Türk Toplum Merkezi ile İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni ziyaret eden Londra Belediye Başkanı Sadig Khan, “Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız” dedi.

Haberin Devamı

LONDRA Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, depremzedelere yardım toplayan Kıbrıs Türk Toplum Merkezi ile İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni (İAKM) ziyaret etti. Khan’ınziyaretine İşçi Partisi’nin Kuzey Enfield milletvekili Feryal Demirci Clark, Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan, Haringey Belediye Lideri Peray Ahmet, London Assembly’nin Enfield ve Haringey Temsilcisi Joanne McCartney ile aralarında Mete Çoban’ın da yer aldığı bazı belediye meclis üyeleri ve Metropolitan Türk Polis Derneği görevlileri eşlik etti. İlk ziyaretini yaptığı Kıbrıs Türk Toplum Merkezi’nde kurumun CEO’su Erim Metto’dan toplanan yardımlar hakkın bilgi alan Khan, “Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız. Depremzedelere yardım ve destek projelerine desteğimiz sürecek. Türkiye ve İngiltere’deki toplumun başı sağ olsun. Londra Büyükşehir Belediyesi olarak asrın felaketinde yaraları sarmaya yardım edeceğimizi tekrar belirtirim” dedi. Khan, depremzedeler için gönderilen yardımları inceleyerek koli hazırlanmasına da yardım etti.

Haberin Devamı

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

‘DAYANIŞMAYA MİNNETTARIZ’
Toplumun böylesi zorlu bir günde örnek bir dayanışma gösterdiğini belirten Metto ise şunları söyledi: “Depremin olduğu günden itibaren 4 TIR dolusu yardım geldi. Biz, sadece kıyafet, battaniye ve sağlık ekipmanları topladık ve bunları ihtiyaç sahiplerine gönderdik. Para toplamadık fakat para yardımı etmek isteyenleri de diğer derneklere yönlendirdik. Gösterilen örnek dayanışmaya minnettarız.” Milletvekili Feryal Demirci Clark da dayanışmayı överek, toplum üyelerinin çoğunun deprem bölgesinden geldiğini belirtti. Demirci Clark, maddi yardımın yanı sıra İngiltere’nin de Almanya gibi depremzedelere bir an önce vize kolaylığı sağlaması gerektiğini söyledi. Kıbrıs kökenli belediye liderleri de başta toplum olmak üzere bölge sakinlerin depremzedelere yardım konusunda acil refleks göstermesini överek belediye olarak bölgelerindeki derneklere desteklerini sürdüreceklerini belirttiler.

Haberin Devamı

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağızCEMEVİNDE ‘YAS MASASI’
Başkan Khan ve beraberindekiler, daha sonra ziyaret ettikleri İAKM-Cemevi’nde Eş Başkanlar Filiz Koç ve İbrahim Has tarafından karşılandı. İAKM-Cemevi’nde depremden etkilenen Türkiye’deki 10 şehir ve Suriye adına yakılan 11 mumluk ‘yas masası’ önünde konuşan Khan, başsağlığı ve sabır diledi. Eş Başkan İbrahim Has, kendisinin de Kahramanmaraş kökenli olduğunu belirterek depremde can kaybını artıran nedenleri özetledi. Has, İngiltere’deki Alevi toplumunun örnek bir dayanışma gösterdiğini belirterek TIR’lar dolusu eşya yardımının yanı sıra 100 bin Sterlin’in üzerinde para yardımı yapıldığını söyledi.
İAKM-Cemevi’nde kendisine Türk çayı ikram edilen Khan da toplumdaki dayanışmayı takdir ettiğini ve Birleşik Krallık’ın deprem yaralarının sarılmasında duyarlı olduğunu iletti. Ev sahipleri arasında Britanya Alevi Federasyonu Eş Başkanı Dilek İncedal da vardı.

Haberin Devamı

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

Türkiye’yi yalnız bırakmayacağız

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!