Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor

Güncelleme Tarihi:

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 11, 2022 11:37

İlki 2018 yılında düzenlenen ve bu yıl 5’incisi yapılacak olan Tiyatro Köprüsü Festivali, yarın başlıyor. Hamburg’un ilk çok kültürlü sahnesi olan Mut Tiyatrosu tarafından, Hamburg Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen ve 21 Mayıs’a kadar devam edecek festivale, Ankara’dan, İstanbul’dan ve Almanya’dan, dans, müzikal, mizah vb. gibi tiyatronun farklı dallarını sahneye koyan, toplam yedi tiyatro gösterisi izleyicilere sunulacak. 

Haberin Devamı

FESTİVAL, yarın akşamı Hamburg kültür, sanat ve siyaset yaşamından çok sayıda davetlinin katılacağı açılışla başlayacak. Açılışta, kanun üstadı Turan Vurgun ve perküsyon sanatçısı Apo Gülbeyaz sahne alarak farklı kültürlerin müziklerinden derledikleri kendilerine özgü müzik sentezini davetlilere sunacak. Ardından komedyen Özgür Cebe sahne alacak. Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve festival organizatörü Mahmut Canbay, sadece beş yıllık geçmişine rağmen Hamburg’un kültür takviminde önemli bir yer edinen ve tiyatro severlerin büyük ilgi gösterdiği festivalin, bu yıl kadın sanatçı ağırlıklı olacağını söyledi. Canbay, “Önceki festivallerde de sahnelerimizi ağırlıkla kadın gruplara açmak için çabaladık. Ancak gerek vize sorunları ve son iki karşı karşıya kaldığımız salgın nedeniyle bunu istediğimiz gibi gerçekleştiremedik. İlk kez bu yılki festivalimizde kadın sanatçıların sayısı erkeklerden fazla olacak. Programımızda, örneğin İstanbul’dan gelecek olan ve kadın üyelerden oluşan ‘Moria’ adlı grubun müzikal gösterisi var. Ayrıca Hamburg’un en köklü Türkçe sahnesi Tiyatro İstasyon İletişim, Serap Sadak rejisinde, Zeynep Kaçar’ın ‘Dış Ses’ eserini Fatma Kurt ve Nazmiye Acar ile sahneye koyacak” dedi.

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor
Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay

Haberin Devamı

PROF. DR. KARABOĞA DA KATILACAK
Önceki festivallerde olduğu gibi bu yıl da gösterimlerin yanı sıra ilgi duyan herkese açık olan atölye çalışması yer alacak. Canbay, atölye çalışmasına, branşında uluslararası bir otorite olan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa’nın katılacağını söyledi. Bir süredir Berlin’de yaşayan çok sayıda ödül sahibi ve Tiyatro Kumpanyası Berlin’in kurucusu Kemal Kocatürk, Müşfik Kenter’in anısına adadığı ‘Ben Orhan Veli’ adlı oyunuyla sahne alacak. Kendisine eşi Ayça Kocatürk piyanoda eşlik edecek. Kemal Kocatürk, 2018’den beri Tiyatro Köprüsü Festivali’ne farklı oyunlarıyla katılıyor. Festival bilet fiyatlarının 10–13 euro arasında değiştiğini belirten Canbay, rezervasyon ve festival programı hakkında geniş bilgi almak isteyenlerin www.muttheater.de internet adresine bakabileceğini söyledi. 

Haberin Devamı

FESTİVAL PROGRAMI
12.05.2022 / Perşembe
Saat: 19:00 Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Festivalin açılış galası. Turan Vurgun (kanun) ve Apo Gülbeyaz (perküsyon) Doğu Akdeniz, Balkan ve Kuzey Afrika, Hindistan müzik esintileriyle, davetlilere müziğin evrenselliğini örnekleyecek.

Saat: 19:30 Kabareci Özgür Cebe’nin ‘Özgürlük’ konulu gösterisi.

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor

13.05.2022 / Cuma
Saat: 19:00 Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Ankara Tiyatro Fabrikası: ‘Al! Bu Senin İşkencecin’
Yazan ve yöneten: Yılmaz Demiral 

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor
14.05.2022 / Cumartesi
Saat: 20:00 Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Haberin Devamı

Hamburg Tiyatro İstasyon İletişim: ‘Dış Ses’Yazan: Zeynep Kaçar

Yöneten: Serap Sadak

Oyuncular: Fatma Kurt, Nazmiye Acar
15.05.2022 / Pazar

Kuzey Almanya Alevi Toplumu ile iş birliği halinde düzenlenen ‘Demokrasi ve Özgürlük’ panelinin ön programı çerçevesinde kabareci Muhsin Omurca sahne alıyor.

Saat: 13:00 Yer: Alevitischer Stiftungssaal Osterrade 2021031 Hamburg

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor
19.05.2022 / Perşembe

Saat: 13:00 – 16:00 arası Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa’nın “Yaratıcı Beden ve Sahne Mevcudiyeti” başlıklı interaktif atölye çalışması.

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor

20.05.2022 / Cuma Saat: 20:00 Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Haberin Devamı

‘Ben Orhan Veli’Yöneten ve oynayan: Kemal KocatürkMüzik: Ayça Kocatürk

Tiyatro Köprüsü Festivali başlıyor

21.05.2022 / Cumartesi

Saat: 19:30 Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

‘Ümitli Şarkılar’ - İstanbullu müzik grubu ‘Moria’

 

BAKMADAN GEÇME!