Ruhr Veliler Birliği Emekçi Kadınlar Ödülü Aysun Aydemir’in!

Güncelleme Tarihi:

Ruhr Veliler Birliği Emekçi Kadınlar Ödülü Aysun Aydemir’in
Oluşturulma Tarihi: Mart 13, 2024 13:11

Ruhr Veliler Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın Emekçi Kadını Ödülü’ bu kez Kuzey Ren Vestfalya -Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV-NRW) Eş Başkanlarından Dr. Aysun Aydemir’e verildi. Dr. Aydemir, “Kadınlarımızın eşit haklara kavuşması için verdiğimiz mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Haberin Devamı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Essen’de çalışmalarını sürdüren Ruhr Veliler Birliği’nde, kalabalık bir kitlenin katılımıyla kutlandı. Yönetim Kurulu üyeleri Funda Tunçtürk ile Kezban Kızıltan’ın yönettiği etkinlikte ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesi ve önemi vurgulandı. Sinevizyon, şiir, anekdot, piyes, türkü ve şarkılarla acının, haksızlığın, ayrımcılığın odak noktası olan kadınlarımız anıldı. Her yıl dernek tarafından geleneksel olarak verilen ‘Yılın Emekçi Kadını Ödülü’ne bu kez FÖTEV-NRW Eş Başkanlarından Dr. Aysun Aydemir lâyık görüldü. Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Ruhr Veliler Birliği Emekçi Kadınlar Ödülü Aysun Aydemir’in
‘KADINLARIN DERTLERİNE DEVA OLDU’
“Dr. Aysun Aydemir yıllardır Almanya Türk toplumunun sosyal ve toplumsal uyumu için, çocuklarımızın eğitimi, ana dili derslerinin yaygınlaştırılması için çalışmaktadır. Dortmund Türk Veliler Derneği, FÖTEV NRW, Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı olarak görev üstlenmiştir. Dortmund ve özellikle de Lünen Belediyesi’ndeki uyum sorumlusu olarak yüzlerce mağdur insanın ve özellikle de kadınların dertlerine deva olmuştur. Düzenli sohbet toplantılarıyla kadınların topluma uyumu ve başarılı birer birey olarak gelişmelerini sağlamış ve bu bağlamda yol gösterici olmuştur. Göstermiş olduğu bu örnek çalışmalarından dolayı da Ruhr Veliler Birliği’nin her yıl vermiş olduğu ‘Yılın Emekçi Kadını’ ödülünü almaya hak kazanmıştır.” Ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Dr. Aysun Aydemir, “Kadınlarımızın eşit haklara kavuşmaları için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.
Ruhr Veliler Birliği Emekçi Kadınlar Ödülü Aysun Aydemir’in
ATATÜRK’ÜN İZİNDE YÜRÜYORUZ
Ruhr Veliler Birliği Eş Başkanlarından Fatime Okuyucu sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek çoğunluğu kadın üyelerden oluşan Ruhr Veliler Birliği’nin; kadınlarımızın sosyo-ekonomik ve siyasal hayata aktif katılımlarını desteklemeyi kendilerine görev edindiklerini söyledi. Dr. Ali Sak 167 yıl önce başlayan kadınların hak ve özgürlük mücadelesinin bugün de devam ettiğini vurguladı. Ruhr Veliler Birliği olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda yürümeye devam edeceklerini belirten Sak, “İnanıyor ve biliyoruz ki, kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları kadın inceliği ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın tek koşuludur” diye konuştu.
Ruhr Veliler Birliği Emekçi Kadınlar Ödülü Aysun Aydemir’in

KADINLAR EŞİT HAKLARA SAHİP OLMALIDIR

Kutlamada, Almanya Liyakat Nişanı sahibi Prof. Dr. Yüksel Ekinci Almanya’da kadın hakları konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Geçmişten günümüze kadınların yaşadıklarını örneklerle anlatan Ekinci, kadınların Almanya’da hukuki eşitlik ve eşit haklar kapsamında edindikleri hakları yıllar bazında gelişimini anlattı. Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında yapılan çalışmalara örnekler veren Prof. Ekinci özellikle göçmen kökenli öğrencilerin kendilerine güvenlerinin artırılması gerektiğini söyledi. Özellikle teknik branşlarda kadın sayısının artması için birçok teşvik olduğuna değinen Ekinci, bu teşviklere örnekler vererek dinleyicileri bilgilendirdi. Sunumunu göçmen kökenli Türk öğrencilerinin motivasyonlarını yükseltmek için velilerin daha bilinçli olmasını temenni ettiğini söyleyerek bitirdi. Kutlama birçok misafirin günün anlam ve önemine dair şiir okuması ve müzik dinletisiyle sona erdi.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!