Kuraklık ‘dünya mirası’nın boyunu kısalttı

Güncelleme Tarihi:

Kuraklık ‘dünya mirası’nın boyunu kısalttı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 21, 2018 14:33

Avrupa genelinde yaz aylarında etkili olan aşırı sıcaklar ve kuraklık, Belçika’nın NESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan dünyaca ünlü patates kızartmasının boyunu kısalttı. Kuraklık nedeniyle patatesler yeterince gelişemeyince yaklaşık 9 santimetre olan kızartmaların da boyu 3 santimetre küçüldü.

Haberin Devamı

BELÇİKA’da Fransızca yayın yapan Sudpresse gazetesine konuşan Valonya Patates Endüstrisi Koordinatörü Pierre Lebrun, yaz aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle patates üretiminin yüzde 25 azaldığını ve patates boylarının küçüldüğünü söyledi.
Lebrun, bu nedenle geleneksel olarak 8-9 santimetre olan patates kızartmasının boyunun da bu yıl yaklaşık üç santimetre küçüldüğünü duyurdu.
Geleneksel boyutlardaki patates kızartmasını elde etmek için diğer Avrupa ülkelerinden ithalatın da mümkün olamayacağını dile getiren Lebrun, İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda da kuraklığın patates üretim ve boylarını etkilediğini kaydetti.
Belçika’nın ünlü patates kızartması UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Turistlerin ilgi odağı olan patates kızartması restoranların yanı sıra ülke genelinde bulunan yaklaşık beş bin “patates kızartması büfesinde” satışa sunuluyor.

BAKMADAN GEÇME!