Gümrük Birliği’ni DONDURURUZ

Güncelleme Tarihi:

Gümrük Birliği’ni DONDURURUZ
Oluşturulma Tarihi: Kasım 05, 2014 11:04

ABD ile Avrupa Birliği arasında görüşmeleri sürdürülen Trans Atlantik Ticaret İşbirliği Anlaşması’nda Türkiye çıkarlarını korumak için Gümrük Birliği anlaşmasını donduracağı uyarısı yaptı. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır “Anlaşmada tek bir madde istiyoruz ‘Gümrük Birliği ülkelerine uygulanır.’ Bu olmazsa Gümrük Birliği’ni doldururuz” diye konuştu.

Haberin Devamı

AVRUPA Birliği (AB) ile ABD arasın­da Trans Atlantik Ticaret İşbir­liği Anlaşma, “Otomatik olarak Gümrük Birliği ülkelerine uygulanır” maddesini içermezse Türkiye 1995’te AB ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşma­sını askıya almayı planlıyor.AB Bakanı Volkan Bozkır, sadece ABD ile AB ara­sında imzalacak anlaşma ile Türkiye’nin kaybının 3 milyar doları bulacağına dikkat çekerek, “Hukuki dayanağı olmasa da AB’nin bu tür anlaşmalar imzaladığı ülkelere Gümrük Birliği avantajlarını uygulamayız” dedi. Bozkır, iki günlük bir ziyaret kapsamında dün Oslo’ya geldi. Norveç ile Türkiye’nin ortak özelliğinin AB’ye üye olmadan AB ile özel bir ekono­mik anlaşma yapmak olduğunu vurgula­yan Bozkır, AB’nin ABD ile serbest ticaret anlaşması imzalamasının Norveç’i de olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Bozkır, bir grup gazeteci ile sohbetinde şu mesajları verdi: “AB ile GB imzaladığı­mızda, AB’nin başka ülkelerle imzaladığı anlaşmaların Türkiye’ye geçerli olmaya­cağına dair bir madde konulmamış. AB başka ülkelerle serbest ticaret anlaşması imzalayınca, bu ülkeler Türkiye’ye sıfır gümrükle ihracat yapabiliyorlar. Biz de o ülkelerle serbest ticaret anlaşması imzalamazsak büyük sıkıntı yaratıyor. AB’nin ABD ile anlaşma imzalaması bizim için tehlike yaratıyor. AB’den, ABD ile yürüttükleri görüşmelerde anlaşmaya “Gümrük Birliği ülkeleriyle otomatik uygulanır” şeklinde bir madde konulma­sını istiyoruz. AB ile GB çerçevesinde yap­tığımız ticaret 150 milyar euro civarında. Yüzde 45’i ihracat, yüzde 55’i ithalat. Bu denge önemli.”

YA ASKI YA 3. TARAFLARA TAVIR

Bozkır Gümrük Birliği anlaşmasının Dünya Bankası raporları çerçevesinde yeni bir aşamaya getirildiğini belirterek bu çerçevede hizmet, tarım ve kamu alımlarının da anlaşmaya dahil edilece­ğini kaydetti. Diğer taraftan ABD ile AB arasındaki anlaşmada Türkiye korun­mazsa, Türkiye’nin Gümrük Birliği an­laşmasını dondurma zorunluluğunun ortaya çıkacağını vurgulayan Bozkır şöyle devam etti: “Türkiye’nin paza­rını sıfır gümrük ile ABD’ye açması sözkonusu değil. Biz bu anlaşmaya bu kadar bağlı kalmışken AB’nin de aynı hassasiyeti göstermesi lazım. Şimdilik siyasi bir sıkıntı yok. Teknik konularda anlaşma lazım. Nasıl formüle edileceği üzerinde çalışıyor. Anlaşmayı dondurmazsak da AB’nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı ülke­lere Gümrük Birliği’nin avantajlarını uygulama­yız. Anlaşmaya uymaz ama burada hak hukuk değil, zaruret var.”

Maliyeti milli gelirin yüzde 3’ü

AVRUPA Birliği Bakanı Volkan Bozkır ABD ile AB anlaşırsa, ABD’ye Türkiye’nin ihracatının sıfır gümrükle yapılmasının çok önemli olduğunu dile getirerek “Aksi takdirde ABD malları pazarımıza sıfır gümrük ile girerse bunun zararı Gayri Safi Milli Hasıla’mızın yüzde 3’ü ile 4’ü arasında. Ticaret kaybımız 2.5-3 milyar dolar civa­rında. İstihdama olumsuz etkisi yüzde 11 seviyesinde” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!