‘Gençlerin sesi olacağız’

Güncelleme Tarihi:

‘Gençlerin sesi olacağız’
Oluşturulma Tarihi: Nisan 09, 2024 10:08

Gençlerin sorunlarını çözmek, kültürlerini, geleneklerini yaşatmak, farklı alanlarda gençleri desteklemek, onlara doğru yolu bulmalarında yardımcı olmak ve uyuma teşvik etmek amacıyla Nürnberg Inter Cult (NIC) adlı yeni bir dernek kuruldu.

Haberin Devamı

FARKLI sektörlerden uzmanlık bilgi ve deneyimlerini yanlarında getiren akademisyenlerin çoğunluğunu oluşturduğu derneğin başkanlığına Kübra Başer ve ikinci başkanlığa Tuğba Özen getirildi. Derneğin diğer kurucu üyeleri Betül Özen, Mihriban Özen, Nida Başer, Merve Özen ve Murat Şahin Demir’den oluştu. Yeni kurulan derneğin tanıtımı nedeniyle Nürnberg’de iftar yemeği verildi. İftara, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Bavyera Eyalet Parlamentosu Üyesi ve Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanvekili Verena Osgyan, Nürnberg Entegrasyon Konseyi Başkanı Betül Özen ve Türk İnisiyatif Nürnberg (TİN) sözcüsü İsmail Akpınar katıldı.

‘Gençlerin sesi olacağız’
‘AYRIMCILIĞA KARŞI HAREKETE GEÇECEĞİZ’
Abdulkadir Taşdemir’in ezan okumasıyla başlayan iftarın açılış konuşmasını yapan NIC Dernek Başkanı Kübra Başer, “Çoğunlukla bölünmenin damgasını vurduğu bir dünyada toplumumuzu güçlendirmek için, farklı kültürlerden, geleneklerden geldiğimize bakılmaksızın ve din, dil ırk ayırımı yapılmaksızın birlikte olup birbirimize şefkat saygı gösterip birbirimizi desteklemeliyiz” dedi. Başer, “Entegrasyon ve uyum değerlerini bünyesinde barındıran hiçbir kişi ve kuruluşa bağlı kalmadan bağımsız olarak çalışmalarda bulunan NIC saygıyı, sevgiyi herkes için eşitliği savunarak ayrımcılığa karşı aktif olarak harekete geçecektir. Farklı kökenlerden, dinlerden ve dünya görüşlerinden insanlar bir araya gelerek birbirlerinden öğrenecekleriyle birbirlerini zenginleştirecekler ve birlikte büyüyecekler. Kültürel etkinlikler, seminerler ve eğitim programları gibi çeşitli projelerle kültürlerarası alışverişi ve sosyal adaleti teşvik edecek” diye konuştu.
‘Gençlerin sesi olacağız’
‘ORUÇ TÜM DİNLERİN AYRILMAZ BİR PARÇASI’
Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ise “Ramazan ayının ve tutulan orucun sizler için büyük önem taşıdığını biliyorum. Oruç tüm dinlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Böyle önemli bir programa davet edildiğim için teşekkür ederim. Bu tür programlar dinler arası diyalog için önemli bir sinyaldir. Tüm dinlerde inananlar tanrıyla ilişkilerini derinleştirmek ve imanlarını güçlendirmek için oruç tutar. Hz. Muhammed, Kuran indirilmeden oruç tutuyordu. İsa oruç tutmak için çöle çekildi. Musa Sina Dağı’na tırmandı, 40 gün oruç tuttu ve ardından tanrının onuncu sözünü okudu. Ramazan ayında şehrimizde ve toplumuzda huzur ve esenliğin sağlanması, dayanışmanın sağlanması önemlidir. Şehrimizde barış içinde bir arada yaşamak için her türlü dışlama ve ayrımcılığa ve düşmanlığa karşı kültürlerarası ve dinler arası dayanışmaya ihtiyacımız var. Krizler, çatışmalar ve ayrımcılıklar birbirimize yaklaştıkça birlikte hareket edildikçe azalır. Benim sloganım hepimiz Nürnbergliyiz” ifadelerini kullandı. König “Orta Doğu’da olan çatışmalarda bebeklerin çocukların sivillerin öldürülmesinden ben de üzüntü duyuyorum. Savaşlar bitsin ve masum insanların ölmeleri bir an önce son bulsun” dedi.
‘Gençlerin sesi olacağız’
‘HOŞGÖRÜ İKLİMİNE İHTİYACIMIZ VAR’
Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci de “Ramazan ayı paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma olmak üzere, güzel değerlerimizi yeniden hatırlatır. Ramazan ayında ruhumuzu ve bedenimizi arındırırız. Olumlu ve yapıcı bir ortamda, İslam’ın bir ötekileştirme aracı halinde getirilmesine hiçbir suretle izin vermemeliyiz. Günümüzde nefrete, ayrımcılığa, yabancı düşmanlığına ve İslam karşıtlığına dönük her türlü yaklaşımın dışlanmasına ve karşılılık anlayış, diyalog birlikte yaşama kültürünü geliştirecek hoşgörü iklimine her zaman ihtiyaç duymaktayız. Bu mübarek ayda, ülkemizde geçen yıl meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum” dedi.
‘Gençlerin sesi olacağız’

‘Gençlerin sesi olacağız’

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!