Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

Güncelleme Tarihi:

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 15, 2019 11:23

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Türkiye’de olduğu gibi Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, İsveç, Belçika, Avusturya gibi Avrupa’nın bir çok ülkesindeki temsilcilikler ve sivil toplum örgütleri tarafından sergiler, sinevizyon ve video gösterimleri ile darbe gecesi yaralanan isimlerin yaşadıklarını anlattığı etkinlikler düzenlendi.

Haberin Devamı

BERLİN Başkonsolosluğu’nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğinde şehitler için Kuran’ı Kerim okundu ve dualar edildi. Başkonsolos Mustafa Çelik, darbecilerin 15 Temmuz gecesi milletin üzerine tankları, savaş uçakları ve helikopterleri sürdürdüklerini hatırlattı ve “Yıllarca ordu, emniyet ve Adalet Bakanlığı gibi cumhuriyet kurumlarımızın içine sızan terör örgütü Türkiye’yi sadece bir darbeyle korkutmamıştır. Aynı zamanda bir iç savaşa sürüklemek istemiştir. Bu darbenin en çarpıcı tarafı da budur. Türk milletini bir iç savaşla karşı karşıya bırakmak istemişlerdir. Bu darbe başarılı olsaydı, dış güçlerin müdahalesine açık bir ülke haline gelecektik. 1923’ten beri cumhuriyetimizin bütün edindiği kazanımlarını o gece kaybedecektik” dedi.

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

Haberin Devamı

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı
Halkın tereddüt göstermeksizin ülkesini savunmak için darbecilere karşı süratla harekete geçtiğini söyleyen Çelik, Türk halkının bu çıkışıyla tüm dünyaya bir demokrasi dersi verdiğini söyledi.
Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı
SOSYAL HAREKET DEĞİL, TERÖR ÖRGÜTÜ
Londra’da Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) tarafından 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin panel düzenlendi. AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya ve darbe gecesi yaralanan Enes Babacan ile yabancıların da katıldığı etkinlikte, 15 Temmuz’a ilişkin video gösterisi yapıldı. Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, uluslararası toplumun FETÖ’nün bir sosyal hareket değil, siyasi ve ekonomik hedefleri bulunan çok karanlık bir örgüt olduğunu yavaş yavaş anladığını belirterek, “FETÖ’yü bitirmeye yönelik çabalarımız uzun vadeli bir mücadeleyi içeriyor. Türk hükümeti kararlı bir şekilde çabalarına devam ediyor” dedi.

Haberin Devamı

AVRUPA İÇİN DE TEHDİT
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya da FETÖ’nün çok karmaşık bir yapısı olduğunu, bu yüzden de Avrupa ülkelerinin anlamasının kolay olamayacağını kaydederek, FETÖ’nün ordu, yargı ve polise sızma çalışmaları, ekonomik faaliyetleri ile devleti ele geçirme amacına ilişkin bilgi verdi.
Avrupalı yetkilileri FETÖ’nün sadece Türkiye için değil, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri için de ne kadar tehlikeli olduğu konusunda bilgilendirdiklerini kaydeden Sırakaya, “Er ya da geç diğer ülkeler için de potansiyel bir tehdide dönüşeceklerdir” dedi. Darbe gecesi yaralanan Enes Babacan’ın da yaşadıklarını anlattı.

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı
UZUN SOLUKLU BİR MÜCADELE
Türkiye’nin Anvers Başkonsolosluğu tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe ise diplomatik erkan ve çok sayıda davetli katıldı. 15 Temmuz şehitlerinin anısına saygı duruşunda bulunulması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Anadolu Ajansının darbe girişimi temalı fotoğraf sergisi ile sinevizyon gösterimi yapıldı.
Etkinlikte, 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin okunmasının ardından, şehitlerin fotoğraflarının olduğu kırmızı-beyaz renkli balonlar gökyüzüne bırakıldı.
Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

UNUTMAMAK, UNUTTURMAMAK İÇİN
Almanya’nın Köln kentinde 15 Temmuz demokrasi şehitleri, fotoğraflarının bulunduğu 251 renkli balon gökyüzüne bırakılarak anıldı.Uluslararası Demokratlar Birliğince (UID) Köln şehir merkezindeki Heumarkt Meydanı’nda düzenlenen programda, FETÖ’nün hain darbe girişimini anlatan ve Anadolu Ajansı muhabirlerinin çektiği fotoğraflardan oluşan sergi açıldı. Şehitler için duaların edilmesi ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan etkinlikte, Türk ve Alman ulusal marşları okundu.
UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, üç yıl önce yapılan hain darbe girişimini unutmamak ve unutturmamak için Avrupa genelinde çok sayıda etkinlik düzenlediklerini söyledi.
Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı
O GECE YAŞANANLAR DEV EKRANDA
Uluslararası Demokratlar Birliği Bosna Hersek Teşkilatı da, başkent Saraybosna’da, FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimini düzenlediği etkinlikte anlattı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde, Saraybosna’daki tarihi Başçarşı Meydanında kurulan dev ekranda 15 Temmuz 2016 gecesine ait gerçek görüntüler yansıtılarak, Saraybosnalılar ve turistlere o gece Türkiye’de yaşananlar aktarıldı.
Darbecilerin hedefi iç savaş çıkarmaktı

BRÜKSEL’DE TÖREN
Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’nde de 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle tören düzenlendi. Törene katılan Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Törene Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, KKTC Temsilcisi Müjde İnançoğlu ve diplomatik erkan katıldı.

Haberin Devamı

MÜNİH’TE ŞEHİTLERE DUA ETTİ
Münih Başkonsolosluğu’nda düzenlenen etkinliğe kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Daha sonra şehitler için sela verildi, Kur’an okundu.
Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, “Vatan hainlerine milletimiz cevabını vredi. Her şartta vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkalım” mesajı verdi.
Tüm şehitler için imamlar eşliğinde dualar okundu.

AVRUPALI DOSTLARIMIZDAN ADIM BEKLİYORUZ
Paris Büyükelçiliğinde, Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ev sahipliğinde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Büyükelçi Musa, darbe girişimine direnen 251 kişinin şehit olduğunu anımsatarak rahmet diledi. Musa, darbe girişimi sonrası görevden alınan devlet memurlarının sıkça gündeme geldiğini belirterek, Türkiye’nin sadakatı başka bir ülkede arayan devlet memurlarını görevden aldığını söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecine değinen Musa, “Avrupalı dostlarımızdan adım bekliyoruz. Tarafsız ve empatiye dayalı bir müzakere süreci olursa daha fazla ilerleme kaydedebiliriz” dedi. Musa, Doğu Akdeniz’deki sorunların taraflı bir şekilde çözülemeyeceğini de ifade etti.

Haberin Devamı

KAHRAMANLAR HOLLANDA’DA ANILDI
Hollanda’da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğince düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı. Anadolu Ajansı muhabirlerinin darbe girişimi gecesi çektiği fotoğrafların da sergilendiği törene Büyükelçi Şaban Dişli, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak ile çok sayıda Türk STK temsilcisi ve yetkilileri katıldı.
Dişli, Türk milletinin, 15 Temmuz darbe girişimini başarısızlıkla sonlandırıp o geceyi şanlı bir sabaha dönüştürdüğünü söyledi. Dişli, 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitleri rahmetle anarak gazilere de minnetini ifade etti.

Haberin Devamı

EN BÜYÜK İHANETİ YAPTILAR
İsveç’in başkenti Stockholm’de 15 Temmuz şehitleri için Stockholm Büyükelçiliği konutunda anma töreni düzenlendi. Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) İsveç genel sekreteri İlhan Kaya ve Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Atak birer konuşma yaptı. Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Büyükelçi Yunt “Hain örgütün yaptığı vahşet, tarihimizde yaşanmamıştır. Bu ülkemize en büyük ihanetti” dedi.

FETÖ, DEAŞ’TAN FARKLI DEĞİLDİR
Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tören, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildi.
Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü idrak etmek, hayatlarını feda eden şehitlerin yanı sıra kahraman gazileri anmak, Türk milletinin demokrasi mücadelesini bir kez daha saygı ve gururla hatırlamak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Yardım, FETÖ mensubu vatan hainlerinin Türk milletinin gücü, cesareti ve demokrasiye bağlılığı karşısında hezimete uğradığını kaydederek, “FETÖ, kendisine biat etmeyenleri kafir ilan eden DEAŞ’tan farklı değildir” dedi. Viyana Büyükelçiliğinin yanı sıra Türkiye’nin Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarında da anma törenleri düzenlendi.

BAKMADAN GEÇME!