Alman turistler ‘Türkiye’ rekoruna koşuyor

Güncelleme Tarihi:

Alman turistler ‘Türkiye’ rekoruna koşuyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 02, 2022 13:07

Korona salgınının etkisinin azalması, önlemlerin hafifletilmesi nedeniyle Türkiye yine Alman turistlerin gözdesi oldu. Özellikle turizmin başkenti olarak bilinen Antalya’yı 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arası hava yoluyla ziyaret eden toplam turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 223 artarak, 2 milyon 415 bin 305 olarak gerçekleşti. Antalya’ya en çok turist 595 bin 837 ile Almanya’dan geldi.

Haberin Devamı

Alman turistler ‘Türkiye’ rekoruna koşuyor
SAVAŞ nedeniyle turistik bölgelerde her ne kadar Rusya’dan gelen turistlerin eksikliği hissedilse de, Almanya’dan yapılan rezervasyonlarda artış gözleniyor. Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’da (FAZ) yer alan habere göre Türkiye turizmde öne çıkıyor. Haberde, salgın, savaş, enflasyon gibi sorunlarla mücadele eden Türkiye ekonomisi için turizmin, önemli bir kaynak olduğu belirtildi. Turizm sektörü yöneticileri bu yıl özellikle Almanya’dan yapılan rezervasyonlarda artış olduğunu belirtirken, rezervasyonların 2019 pandemi öncesi sezonunu da geçmesini bekliyorlar. Bentour CEO’su Deniz Uğur’un açıkladığına göre, şu anki rezervasyonlar yüzde 35 kadar artış gösterdi, böyle devam ederse 2015 yılındaki Almanya’dan gelen 5.6 milyon turist sayısını geçip yeni bir rekor kırılabilir.

Haberin Devamı

HER YEDİ KİŞİDEN BİRİ ALMAN
Türkiye için turizmin canlanması önemli. Her ne kadar durum biraz iyiye gitme sinyalleri verse de, yaklaşık üç aydan fazladır süren savaş sebebiyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistler azaldı. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’ye bu yıl nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre üç kattan fazla yabancı giriş yaptı. Bunların hepsi klasik turist değil. 2.57 milyonluk yolcu arasında Bulgaristan ve İran gibi komşu ülkelerden alışveriş yapmak için gelenler ve iş insanları da bulunuyor. Bu yıl Türkiye’ye giriş yapan yabancılar arasında ilk sırayı yine Almanlar alıyor, ikinci ve üçüncü sırada ise Bulgarlar ve İranlılar geliyor. Pasaport kontrollerindeki verilere göre nisan ayında Türkiye’ye gelen her yedi kişiden biri Alman pasaportu gösteriyor.

Alman turistler ‘Türkiye’ rekoruna koşuyor
ANTALYA REKOR KIRDI
Diğer yandan turizmin başkenti olarak bilinen Antalya’yı 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arası hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 223 artarak, 2 milyon 415 bin 305 olarak gerçekleşti. Antalya’ya en çok turist 595 bin 837 ile Almanya’dan geldi. Almanya’yı 367 bin 749 turistle Rusya, sonra da 282 bin 92 turistle İngiltere takip etti. Denizi, kumu, güneşi kadar tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel yapıları, antik kentleri ile turistlerin ilgi odağı Antalya’da 2022 yılı turizm verileri yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Haberin Devamı

BİR ÖNCEKİ MAYISA GÖRE YÜZDE 297 ARTIŞ
Antalya’da 2022 yılının turizm verileri bir önceki yılın mayıs dönemine göre de büyük artış gösterdi. Mayıs ayında hava yoluyla Antalya’ya gelen turist sayısı 2021 yılının mayıs ayına göre yüzde 297 artışla 1 milyon 198 bin 110 oldu. Antalya’nın 2022 yılının ilk beş aylık periyodunda şehri hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı bakımından 2020 ve 2021 yılının toplamının iki katına yaklaştı. Şehri hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı 1 Ocak-31 Mayıs arası sırasıyla 2020’de 509 bin 362 kişi, 2021’de 747 bin 159 kişi olarak gerçekleşti.

BAKMADAN GEÇME!