Akademik intihal suçlaması, bakanı istifa ettirdi

Güncelleme Tarihi:

Akademik intihal suçlaması, bakanı istifa ettirdi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 10, 2018 18:15

Çekya Adalet Bakanı Tatana Mala, akademik çalışmalarında intihal yaptığı suçlamaları nedeniyle istifa etti.

Haberin Devamı

ÇEKYA’da 13 gün önce Adalet Bakanlığı’na getirilen Tatana Mala, akademik çalışmaları hakkında yapılan intihal suçlamalarını kabul etmediğini belirterek, üyesi olduğu Gayri Memnun Halk Hareketine (ANO) ve yeni kurulan hükümete zarar gelmemesi için istifa ettiğini söyledi.

Başbakan Andrej Babiş de intihal iddialarına inanmadığını ancak Mala’nın istifasının cesur bir adım olduğunu kaydederek, “Eğer istifa etmemiş olsaydı sadece partiye değil, mecliste yapılacak hükümetin güven oylamasına da zarar vermiş olurdu” dedi.
Babiş ayrıca, Cumhurbaşkanı Milos Zeman’dan Adalet Bakanlığına geçici olarak kendisini atamasını isteyeceğini ifade etti.

HÜKÜMET 9 AYDA KURULMUŞTU
Çekya’da 20-21 Ekim 2017’de yapılan genel seçimlerden ANO partisi yüzde 30’luk oy oranıyla birinci parti olarak çıkmış, Sosyal Demokrat Parti ise yüzde 7.3 oy almış ve yaklaşık dokuz ay süren koalisyon görüşmeleri geçen ay sonuçlanmıştı.
Cumhurbaşkanı Zeman, ülkede yaklaşık dokuz ay süren koalisyon görüşmeleri sonucunda uzlaşılan azınlık hükümetini 27 Haziran’da onaylamıştı.
Azınlık hükümeti için çarşamba Mecliste güven oylaması yapılacak.

BAKMADAN GEÇME!