Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri

Güncelleme Tarihi:

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri
Oluşturulma Tarihi: Eylül 24, 2018 16:08

Kadınların çoğunluğunda rastlanan vajinal enfeksiyonlar; koku, yanma, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Cinsel yaşamda sorun yaratmaması ve iç organlara ulaşan ağır enfeksiyon tablosuna yol açmamaları için bu şikayetler önlenebilir, enfeksiyon oluşmuşsa tedavi edilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili önerilerde bulundu.

Haberin Devamı


1-TEMİZLİKTE BU NOKTALARA DİKKAT

Vajinal temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız. Çünkü arkadaki enfeksiyonel bakteriler, vajina girişine tehdit unsuru özelliği taşıyabiliyor. Bu da enfeksiyon artışını hızlandırıyor. Bu durumda mutlaka önden arkaya doğru temizlik akışı izlemeliyiz. İntim temizleyiciler vajinal pH’ı olumsuz yönde etkileyip enfeksiyonlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle sadece dış bölgeyi, duru su ile temizlemeniz yeterlidir.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri


2- İÇ ÇAMAŞIRI 1 GÜNÜ GEÇMESİN

Günlük hayatımızda genital bölge kapalı kaldığından havalanması ve günlük hijyeni yerine getirme amacı ile değiştirilmesine büyük önem gösterilmesi gerekiyor. Naylon içerikli iç çamaşırlar yerine pamuklu iç çamaşırların kullanımı enfeksiyonların önlenmesinde önem taşır. Genital bölgedeki kuruluk ve temizlik enfeksiyonu önlemek yolunda yardımcı olacaktır.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri


3- TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ GÖZDEN GEÇİRİN

Her cilt için farklı temizlik ürünleri olabileceği gibi parfüm içeren temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. Eski ve süregelen bir yöntem olan ağda veya jilet genital bölgedeki tüylerin alınmasında pratik ve hızlı bir yöntem olarak görünse de kıl köklerinde tahrişe bağlı iltihaplanmayı attıracaktır. Bu yüzden gelişmiş yöntemler kullanmak iltihaplanmayı önlemede daha çok yardımcı olacaktır.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri


4- VAJİNAL ENFEKSİYONDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Dar kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Pamuklu kıyafetler giymek hava alması açısından daha iyi gelecektir. Duş alırken ve genital bölgede temizlik yaparken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Bu durum genital bölgedeki asit dengesini bozabilir. Vajinayı korunmasız hale getirip mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilir. Özellikle yaz ayları yaklaşırken havuzdan veya denizden çıkarken ıslak bikini, mayo ile oturmamaya özen göstermelisiniz.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri


5- İLİŞKİLERİNİZDE PREZERVATİF KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

İlişkide her iki tarafı da korumak adına prezervatif yararlı olacaktır. Çünkü bu tür enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmada etkili olabiliyor. Bunu yanı sıra regl dönemlerinde sık sık ped değiştirmeye özen gösterin. Uzun süre değiştirmemek enfeksiyon hızını arttırabilir. Çünkü kan yoğunluğu ile bakteri hızı artacaktır. 

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için 5 öneri

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!