Süt dişlerine iyi bakım şart

Güncelleme Tarihi:

Süt dişlerine iyi bakım şart
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 29, 2019 14:30

Süt dişlerinin önemi hakkında bilgiler veren Diş Hekimi Zafer Kazak, çocuklarda ağız ve diş temizliği konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Haberin Devamı

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Pedodontinin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere ‘koruyucu diş hekimliği’ denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

SÜT DİŞLERİ ÇÜRÜMEYE MEYİLLİ

Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere nazaran çürüğe çok daha yatkındır. Bunun yanında çocuklarda çürük yapma riski yüksek olan şeker ve karbonhidrat tüketimi yetişkinlere göre oldukça fazladır. Böyle bir beslenmenin yanında yapısı zayıf olan süt dişleri hızlı bir şekilde çürüyebilir. Bu nedenle süt dişlerinin bakımı daimi dişlere göre çok daha iyi yapılmalıdır.

Haberin Devamı

İYİ BAKIM ŞART

Süt dişleri çocuğun daimi dişleri için gerekli yeri muhafaza eder. Çocuğun estetik görüntüsünü etkiler ve psikolojik olarak kendine güvenini arttırır. Çocuğun doğru şekilde konuşmasına yardımcı olur. Çocuğun yiyecekleri ısırması ve çiğnemesine yardımcı olur. Daimi dişlerin yerlerine yerleşmelerine rehberlik eder. Bu nedenlerden ötürü çocuğunuzun süt dişlerine iyi bakmanız çok önemlidir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!