Stresle nasıl baş edilir?

Güncelleme Tarihi:

Stresle nasıl baş edilir
Oluşturulma Tarihi: Eylül 14, 2015 10:10

Stres kaynaklarınızı belirleyip, bunlar için stratejiler geliştirmelisiniz!

Haberin Devamı

Gazi Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi başkanı ve Akupunktur Uzmanı Prof. Dr. Banu Çaycı stresi tanımlayarak, onunla nasıl yaşayacağımız ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Stresin iki çeşidi vardır. Motive eden stres veya sağlıksız kötü stres. Bir toplantıda konuşma yapmadan önce hissettiğimiz stres motive edicidir, konuya odaklanmamızı sağlar. Bu tür stresler geçici ve kısa sürelidir. Bu stres bizi daha yüksek standartları yakalamamız için motive eder. Sağlıksız değildir.

Kötü stres ise uzun sürer ve sona erdiren bir olay yoktur. Zamanla baskı hissi daha da artar. Çok fazla iş yükü nedeniyle bir türlü rahatlayamadığınız ve işlerinizi organize edemediğiniz zamanlar kendinizi sürekli baskı altında hissedersiniz. Bu durumda gevşeme dönemlerine ihtiyaç vardır.

Haberin Devamı

Kötü stresle baş edebilir misiniz? Öncelikle stres kaynaklarınızı belirleyip, bunlar için stratejiler geliştirmelisiniz. Stresinizi tetikleyen öğeleri listelemekle başlayabilirsiniz.

DIŞ KAYNAKLI STRES:

Yaşam tarzınızın değişmesi: Evlilik, hamilelik, ev değişiklikleri, boşanma, yakınların kaybı...

 1. Yaşadığımız çevre: Çevre kirliliği, gürültü, trafik,
 2. Beklenmedik olaylar: Kiranızın artışı, beklenmedik misafirler
 3. Aile: Aile içi gerilimler, yakınlarınızın hastalanması, çocukların okul başarısızlıkları
 4. İş stresi: İş yükünüzün artışı, yöneticinin artan talepleri
 5. Sosyal: Karşı cinsle ilişkilerin bozulması, eşinizle tartışmanız

Dış kaynaklı stresi yenmek için sağlıklı beslenmek, yeterli uyku ve egzersiz gevşemenizi sağlayacaktır. Problem çözmeye odaklanmak, zamanı iyi kullanmak, planlı olmakta katkı verir.

İÇ KAYNAKLI STRES: 

Daha çok kendimizden kaynaklanan stres.

 1. Belirsizlik: Yaşamla ilgili belirsizlikler, geleceğe dair içsel kaygılar
 2. Beklentiler: İleri yönelik planlarınızı uygularken hissedilen kaygı
 3. Sosyal Kaygı: Toplum önünde konuşmak, sosyalleşme

STRESLE NASIL BAŞEDERİZ !!!

Tüm bu düşünceleri aslında kontrol edebiliriz. Ancak iç kaynaklı stresin bir parçası olan kaygıyı kontrol etmek çok kolay olmayabilir. Bunun için stratejiler belirlemek gerekir. Akupunktur tedavisi, gevşeme teknikleri, yürüyüş yapmak, bir arkadaşınızla konuşmak faydalı olacaktır. Stresi yok sayamayız ancak onunla baş edebiliriz. Yaşam tercihlerimizi değiştirmekle işe başlayalım;Arkadaşlarınız ve aileniz için zaman ayırınız.

 • Bir hedefiniz olmalı (Ulaşılabilir)
 • Olumlu bir bakış açısı geliştirmeye çalışın
 • İçinde bulunduğunuz anı değerlendirmek, zamanı yaşamak.

STRESİN AKUPUNKTUR İLE TEDAVİSİ

Akupunktur tedavisi, Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemlerin dengeli çalışmalarını sağlar. Akupunktur dolaşımda Serotonin ve Endorfin seviyelerini artırarak kişiye huzur ve keyif verir, kaygılarını azaltır ve sedasyon sağlar. Akupunktur hastanın ağrı eşiğini yükselterek strese bağlı ağrılarını ortadan kaldırır.

Haberin Devamı

Akupunktur ile stres tedavisi haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 10-15 seans uygulanmakta. Seanslar 20-30 dakika arası sürmektedir.

Gazi Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi başkanı ve Akupunktur Uzmanı Prof. Dr. Banu Çaycı

BAKMADAN GEÇME!