Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Güncelleme Tarihi:

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2017 00:15

Sık acıkmak, sebepsiz yorgunluk, sürekli bitkinlik, sık idrara çıkma, yaraların yavaş kapanması, diş çürümesi, ağız kuruluğu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, ağızda beyaz akıntı/dilde beyazlık, cilt kuruluğu, kilo alımı, konsantrasyon güçlüğü… Dr. Sinan Akkurt, tüm bunların çok fazla şeker tükettiğinizin belirtileri olabileceğini söylüyor! Şeker bağımlılığından kurtulmanın pratik yolları ve tedavi şekilleri olduğuna dikkat çekiyor…

Haberin Devamı

ŞEKER İHTİYAÇ DEĞİL BAĞIMLILIKTIR

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Şekerin aslında bir ihtiyaç değil, psikolojik ya da fiziksel bir bağımlılık maddesidir.  İnsan bedeninin gereksinim duyduğu üç ana besin madde karbonhidrat, yağ ve proteindir, şeker dördüncü madde değildir.. Uyuşturucu maddeler gibi etki gösteren şekerli gıda tüketme bağımlılığı pek çok hastalığa davetiye çıkarır.

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar için yetişkinler için günlük iki çeşit meyveden oluşan bir porsiyon, çocuklar için ikişer çeşit meyveden oluşan iki porsiyonun doğal şeker içeriği ile yeterlidir. Bunun yanında makul ölçüde doğal ev yapımı bal, pekmez, kuru meyve gibi doğal içerikler de masum kabul edilebilir. Örneğin nadir tüketilen bitter çikolata makul karşılanabilir. Öte yandan sınav öncesi ya da önemli bir görüşme öncesi zihin açar, enerji verir diye alınan fazla çikolata ya da şekeli gıdalar tam tersine konsantrasyonu bozar.  Başta paketli ürünler olmak üzere aşırı şeker tüketimi tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

Sürekli şeker tüketiminin neden olabileceği rahatsızlıklar arasında obezite, diyabet gibi bilinenlerin yanında depresyon, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü, migren, damar tıkanıklığı, kanser gibi riskler de bulunur. aşırı şeker tüketimi başlangıçta çok sık acıkmak, sebepsiz yorgunluk, sürekli bitkinlik, sık idrara çıkma, yaraların yavaş kapanması, diş çürümesi, ağız kuruluğu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, ağızda beyaz akıntı/dilde beyazlık, cilt kuruluğu, kilo alımı ile kendini gösterir, bu şikayetleri olanların hayatından şekeri çıkarmak için acilen harekete geçmeleri gerekir.

ŞEKER BAĞIMLILIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

  • Şeker bağımlılığından kurtulamıyorsanız, öncelikle insülin direnci, reaktif hipoglisemi araştırılmalıdır. Ayrıca candida mantarı ve adenovirüs 36 gibi oluşumlar sürekli açlık hissine yol açabilirler, bunların da araştırılması gerekir. Gıda bağımlılıklarının tedavisinde biorezonans metodundan da destek alınabilir.
  • Şeker yerine bal, pekmez, elma suyu kullanarak hazırlayacağınız atıştırmalıklarla alternatifler oluşturabilirsiniz.
  • Çocukları da, kendinizi de şekerli gıdalarla değil, sağlıklı gıdalarla ödüllendirin.
  • En bağımlı olduğunuz, gördüğünüzde dayanamadığınız şekerli yiyeceği başlangıçta 21 gün için bırakın. Bu sürenin ardından ona karşı eskisi kadar iştah duymayacaksınız.
  • Duygusal açlığınızı gidermenin yollarını arayın. Stres yönetimi ve olumlu düşünme teknikleri ile ilgili kitaplar okuyun, eğitim ve profesyonel destek alın.
  • Güne kahvaltıyla başlamak, bütün gece açlıktan sonra güne dengeli bir başlangıç için önemlidir. Kahvaltıyı ihmal etmeyin!
  • Sürekli tatlı krizlerine giriyorsanız tarçının kan şekerini dengeleyici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Sütünüze, çayınıza, hatta suyunuza tarçın ekleyip içmeyi ya da dilimlediğiniz elmanın üzerine tarçın serpip yemeyi deneyin, tatlı krizlerini yendiğinizi görecesiniz.

BAKMADAN GEÇME!