Polikistik over sendromu nedir, neden olur?

Güncelleme Tarihi:

Polikistik over sendromu nedir, neden olur
Oluşturulma Tarihi: Şubat 04, 2019 17:11

Polikistik over sendromu, (PKOS) yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra, tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açıyor. Peki, polikistik over sendromu neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? İşte, polikistik over sendromu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Haberin Devamı

PKOS SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

“Yumurtalıklarda oluşan küçük iyi huylu kistlerle kendini gösteren hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenmeye de neden oluyor. Tüm bu şikayetler, psikolojik sorunları kaçınılmaz hale getiriyor” diyen Op. Dr. Sibel Kaya, polikistik over sendromunun belirtilerini sıraladı.

 • Ergenlik döneminde bir ya da iki adet dönemi sonrası adet görememe
 • Adet düzensizlikleri
 • Olağan dışı kanama
 • Vücutta fazla kıllanma
 • Yüzde ve sırtta aşırı sivilcelenme
 • Cilt dokusunda değişiklik
 • El üstünde lekelenmeler
 • Hamile kalmada zorluk ya da kısırlık
 • Kilo alma
 • Aşırı saç dökülmesi
 • Ses kalınlaşması
 • Göğüs ölçüsünde değişiklik

Polikistik over sendromu nedir, neden olur

Çok genç yaşlardaki kadınlarda ve çocuklarda görülebilen polikistik over sendromu, tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar götürebiliyor. Çağın ciddi problemi olan bu hastalığın tanı ve tedavisi hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan bilgi verdi.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA TANI NASIL KONULUR?

Polikistik over sendromu tanısı; klinik bulgular, ultrason incelemesi ve laboratuvar tetkiklerinin bir arada değerlendirilmesiyle konulur. Ultrason incelemesi yapılan ilk tetkik olmakla birlikte en sağlıklı bilgilerin alındığı yöntemdir. Polikistik over sendromu olan hastalarda ultrasonografide yumurtalık kenarlarında çok sayıda küçük kist saptanır. Tek başlarına sorun yaratmasa da zamanla artış göstererek hastanın hamile kalmasına engel teşkil eder.

Diğer bir yöntem ise kandaki hormon değerlerinin incelenmesidir. Bu noktada kandaki androjen(erkeklik hormonu), LH ve FSH oranlarının önemi büyüktür. LH/FSH oranının 3’ün üzerinde olması kişide polikistik over sendromu olduğuna dair güçlü bir bulgu olarak nitelendirilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN TEDAVİSİ

Bu hastalık için kesin tedavi yöntemi olmamakla birlikte ortaya çıkardığı sorunları kontrol altına almak mümkündür. Hangi belirtilerden şikayetçi olunduğu veya kişinin hamile kalmak isteyip istememesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Polikistik over sendromlu hastaların çoğu kilolu ve obezdir. Bu hastalığın kontrol altına alınması için hastanın kilosunun diyet ve spor ile normal değerlere düşürülmesi gerekir. Bu anlamda sağlıklı beslenme ve spor; kan şekeri seviyesini dengelemek, vücudun insülin kullanımını geliştirmek ve vücuttaki hormon seviyelerini normale çekmek düzenli adet görmek açısından yardımcı olabilir.

Eğer hastanın hamile kalmak gibi bir planı yoksa vücuttaki tüylenme ve akne problemlerini, adet düzensizliklerini gidermek için doğum kontrol hapı yardımcı olur. Ancak doğum kontrol hapını bırakan hastada adet düzensizlikleri tekrar görülebilir.

Polikistik over sendromlu hastalarda hamile kalamamanın en büyük nedeni yumurta oluşumunun gerçekleşmemesidir. Bu durumda ise bazı doğurganlık ilaçları yumurta oluşumuna yardımcı olarak polikistik over sendromu olan kadınların hamile kalmasını sağlayabilir.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!