Parklardaki kum havuzlarına dikkat!

Güncelleme Tarihi:

Parklardaki kum havuzlarına dikkat
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2017 14:25

Parklardaki kum havuzlarında tuvaletten 2 bin kat fazla bakteri ve mantar var! DoktorTakvimi.com üyesi Çocuk Sağlığı & Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, çocuk parkları ve piknik yerlerinde çocuklara bulaşabilecek hastalıklara karşı önemli tavsiyelerde buldu...

Haberin Devamı

Yaz ve bahar ayları çocuklarla parkların, bahçelerin ve açık alanların tadını çıkarma zamanıdır. Ancak çocukların hem doyasıya oynadığı, sosyalleştiği ve doğanın keyfini çıkardığı bu alanlar önemli sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

PARKLARDA KUM HAVUZLARINA DİKKAT

Yapılan çalışmalara göre parklarda bulunan kum havuzlarında tuvalettekinden 2000 kat daha fazla bakteri ve mantar tespit edildi. Kum havuzları aynı zamanda hayvanların da tuvalet ihtiyacını giderdiği yerler. Hayvanların dışkılarından barsak parazitlerinin yanı sıra kist hidatik, toksocara gibi çocukların hayati organlarına zarar verebilen parazitlerin bulaşma riski bulunuyor.

Parklardaki kum havuzlarına dikkat

Haberin Devamı

Çocuk oyun alanlarına kedi köpek girişinin engellenmesi, evcil hayvanların düzenli veteriner kontrolleri ile parazitlerden arındırılması, hayvan sahiplerinin dışkılarını toplaması yönünde bilincin kazandırılması ve kum havuzlarının kullanılmaması hayvanlardan parazit bulaşmasının önlenmesinde ilk yapılması gereken önlemler olarak öne çıkıyor. Çocuk hastalıklarının oluşmaması için çocukları parktaki kumlardan uzak tutmak, onları yakından izleyerek ellerini ağızlarına götürmesini engellemek ve park sonrası ilk fırsatta ellerini yıkamak da alınması gereken tedbirler arasında yer alıyor.

SALINCAK VE KAYDIRAKTAN SONRA ELLER YIKANMALI

Çocuk hastalıklarına yol açan diğer bir etken de parklardaki oyun araçlarında bulunan mikroplar. Yoğun mikrop bulunan bu aletlerle çocuğun teması ve elini ağzına götürmesi sonucu bakteri ve amiplerle ishalli hastalığa yakalanabiliyor. Çocukların cildinde sıyrık ya da yara bulunması durumunda salıncak ya da kaydırak gibi aletlerden uçuk mikrobu gibi virüsler, stafilokok gibi bakterilerin bulaşma riski de söz konusu. Yaranın iyileşmesi beklenmeli ya da parka gitmeden açık yaraya yara bandı yapıştırılması gerekli.

 

Parklardaki kum havuzlarına dikkat
 

Haberin Devamı

PİKNİK ALANLARINDA BEKLEYEN TEHLİKE: KENE

Yaz aylarında özellikle hafta sonlarının sevilen aktivitelerinden piknikte de kene, önemli bir tehlike. Kene ısırmasında asıl önemli sorun ise bulaştırdıkları virüsle ölümcül olabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşine ya da bakterilerin Lyme hastalığına yakalanma riski. Keneyle teması önlemek için uzun çalılardan ve yaprakların bol olduğu alanlardan uzakta bir alanda piknik yapılması, otların seyrek olduğu yerlerden yürümek ve kene kovucular kullanmak alınacak ilk önlemler arasında yer alıyor. Açık renkli ve uzun kollu kıyafetler giyilmesi ve çorapların pantolon paçasının üzerine çekilmesin keneyi hemen fark edebilmenizi sağlar. Piknik dönüşünde de çocukların vücudunda mutlaka özellikle ense saç çizgileri, koltuk altı ve kasık bölgelerinde küçük ben görünümündeki kene araması yapılmalı.

Haberin Devamı

KENE ISIRMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Kene tespit edildiğinde en kısa sürede çıkarılması da hastalık bulaştırma riskini azaltıyor. Bunun için, bir cımbızla kenenin deriye en yakın yerinden sıkı tutularak kerpetenle çivi söker gibi sağa sola hareket ettirilerek çıkarılması gerekiyor. Isırık bölgesinin sabunla yıkanıp iyotlu antiseptikle temizlenmesi de ihmal edilmemesi gereken önlemlerden biri.

 

Parklardaki kum havuzlarına dikkat
 

İSHALE KARŞI HİJYEN!

Piknikte hijyen de önemli bir unsur. Hijyen konusunda temel önlemler ihmal edildiğinde ishal ortaya çıkabiliyor. Kapalı, şişe sularının içilmesi, salata ve çiğ sebzelerin iyi yıkanması ve sirkeli suda en az 15 dakika bekletilmesi, pikniğe pişirilmiş et ürünlerinin götürülmesi, yiyeceklerin soğutucu ile taşınması, ishale ve gıda zehirlenmelerine karşı yararlı olmaktadır. Çocuklara piknik yaparken olası mantar zehirlenmelerine karşı doğadan topladığı mantarı yememesi gerektiğini anlatmanın da büyük önemi bulunuyor. 

[fotogaleri=3432,3430,3409]

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!