Oburluğun altında genler yatıyor

Güncelleme Tarihi:

Oburluğun altında genler yatıyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 2018 00:00

Yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkan ve sonucunda obeziteye neden olan 'oburluğun' bir nedeni de genetik yapımız. Vücutta yer alan birçok genin yeme alışkanlıklarımızı belirlemekte önemli roller oynuyor.

Haberin Devamı

Türkiye'de obez kişi sayısını günden güne arttığına dikkat çeken Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üys. Akın Sevinç, bireylerde görülen obezitenin altında yatan metobolik nedenlerin yanı sıra genetik faktörlerin önemine dikkat çekiyor. Bu genlerin insanlardaki dağılımı kişilerin obeziteye yatkınlığını belirliyor.

PORSİYON SEÇİMLERİMİZİ ETKİLİYOR

Vücutta bulunan 8 gen insanların davranışlarını etkiliyor. Bu genler son yıllarda oluşmadı. Davranışlarımızı yönetmeleriyle bizim yeme alışkanlıklarımızı enerji metabolizmamızı belirliyorlar. Genlerimiz milyonlarca yıllık evrim sürecinde hassas işlemler sonucunda oluşuyorlar. Yani genlerimiz aslında milyonlarca yıl önce kodlanmaya başladı. Genetik yapımız bu kodlanma esnasında birçok aşamadan geçti. Ancak bu kodlamalardan bazılarının hızla değişen ve globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlayamadığı için bu uyumsuzluk bizlerde obezitenin de dahil olduğu birçok rahatsızlık olarak olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, evrimsel olarak enerji dengemizi korumakla görevli bir gen, ki bu gen büyük bir ihtimalle buzul çağlarında türümüzün devam etmesini sağlamıştı, ama günümüze geldiğimizde maalesef bir restorana gittiğimizde tek ya da buçuk porsiyon ile gözümüzün doymasına neden oluyor. Bu genler, bu ve bunun gibi birçok mekanizmayı tetikleyerek bizim yeme alışkanlıklarımızı belirlemede çok büyük rol sahibi ve artık genetik testler bu genetik faktörleri belirlemede çok büyük yol kat ettiler.

Haberin Devamı

DOĞRU BESLENME STRATEJİLERİ HAZIRLANIYOR

Vücudun genetik resmini çekerek kişiye özel bir beslenme planının hazırlanabileceğini anlatan Akın Sevinç, elde edilen genetik bilgi sonrası vücudun yönetimi konusunda ise şunları söyledi:

"Genelde oburluk ve doygunluk hissinin oluşmaması ya da açlığa verdiğimiz aşırı tepkinin altında yatan nedenler belli metabolik eksikliklerden ortaya çıkıyor. Belki bir vitamin eksikliğini vücudumuz bir meyveyle giderebileceği dürtüyü endüstrileşen dünyamızda biz meyveli pasta yiyerek giderme yolunu seçiyoruz. Bu ve bunun gibi birçok yanlış seçim birikerek obezite olarak karşımıza çıkıyor. Bizim elde ettiğimiz genetik bilginin bireylerin egzersiz ve beslenme planlamasına entegrasyonu da çok önemli. Bu noktada insanlar uzmanlarla çalışmalı ve gerekirse beslenme uzmanları spor hekimlerinin yanı sıra ve genetik danışmanlık alanında eğitimli kişilerle çalışmalarını öneriyorum."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!