Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim

Güncelleme Tarihi:

Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 14, 2018 12:30

Tüm insanlık olarak çağımızın en büyük sorunu mutlu olmak. Öyle ki mutlu olmak peşinde koşarken mutlu olduğumuz zamanların bile farkında olmayıp, üzerinden atlıyoruz. Oysa mutlu olmak belki de bir sonuç değil, bir süreçtir. İşte bunu kanıtlayan, kendiniz için denediğinizde farkı hemen göreceğiniz sağlıklı değişimler.

Haberin Devamı

KENDİNİZİ TANIYIN

Günlük hayat içerisinde birçok olaya ve uyarana maruz kalıyoruz. En yakınımızdaki insanlardan, toplu taşımada hiç tanımadığımız yüzlerce kişiye her gün bir dolu yüze ve hikayeye maruz kalıyoruz. Bu kalabalığın içerisinde ise kendi sesimizi dinlemek oldukça zorlaşıyor. Hatta kendimizi hiç dinlemiyoruz bile. Oysa her gün eve döndüğünüzde gününüzü, duygularınızı bir gözden geçirin. Sizi rahatsız eden, mutlu eden olayları analiz edin. Bu kendinizi tanımanızı ve kararlarınızı daha kolay almanızı, dolayısıyla süreç içerisinde mutlu olmanızı sağlar.

Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Birçok gereksiz kaygımız yüzünden hayır demek bizim için bir tabudur. Bunun karşımızdaki insan tarafından kaba bir tepki olacağını düşünür ve istemediğimiz şeyleri sırf karşısı üzülmesin diye yaparız. Bu da omuzlarımıza gereksiz bir dolu iş ve stres yükler. Oysa bunu kendinize de karşı tarafa da yapmayın. Hayır deyin, siz de rahatlayın, karşı taraf da sizin sınırlarınızı daha iyi bilsin. Zamanla daha mutlu biri olacaksınız ve daha sağlıklı ilişkileriniz olacak.

Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim

KENDİNİZİ ÖNEMSEYİN

Kendini önemsemek bencil olmak demek değildir. Sizin de bu yaşınıza gelene kadar edindiğiniz deneyimler, zevkler ve spesifik özellikler var. Bu özelliklerin dışına çıkmak ve kendinizi ikinci plana atmak yerine kurallarınızı siz koyun. Dünyadaki en önemli insan sizsiniz. Çünkü bir ömür boyunca en yakınınızdan bile daha yakın olan tek bir kişi var hayatınızda: Kendiniz. Onu önemseyin, ona iyi davranın.

Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim

KENDİNİZE BAKIN

Yoğun bir hayat yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle aynaya şöyle bir bakıp kendinizi alalacele dışarıya atıyorsunuz. Bu zamanlar sizi daha telaşlı ve daha bakımsız bir insan haline getirir. Bunun yerine kendinize bakın. Pahalı olmasına gerek yok ama size özel zevkleriniz, tercihleriniz olsun. Aynaya daha uzun bakın, kendinize güveniniz artacak ve daha mutlu hissedeceksiniz.

Mutlu biri olmanızı sağlayacak 5 sağlıklı değişim

İLK ADIMI ATIN

Hayatta nereye gideceğinizi bilmemek alttan alta sizi sıkabilir. Günün birinde ben ne yapıyorum sorusunu kendinize sorup, sıkıntıya girmemek için kendinize ufak hedefler koyun. Hayallerinize ulaşmak için küçük adımları yerine getirip, listedeki görevleri tamamladığınızda kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz ve daha anlamlı bir hayatınız olacak.

[fotogaleri=3313,2055,1495]

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!