GeriSağlık Meme cerrahisi sonrası meme yeniden yapılabiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme cerrahisi sonrası meme yeniden yapılabiliyor

Meme cerrahisi sonrası meme yeniden yapılabiliyor

Meme cerrahisi herhangi bir sebeple ama en çok meme kanseri ya da kanser oluşumuna sebep olabilecek doku gelişimi (prekanseröz) saptanması halinde uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir. Günümüzde en etkili tedavi edilebilen kanserler arasında ilk sırada yer almasına rağmen, meme kanseri kadınlar için büyük bir travma.

Meme cerrahisiyle ilgili bilgilerine başvurduğumuz Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar öncelikle, meme sağlığının herhangi bir belirti beklemeden, sürekli kontrol altında olması gerektiğini belirtti. Mastektomi adı verilen meme dokusunun alınması ameliyatları, fiziksel bir travma olduğu kadar kadınlar için psikolojik olarak da ağır bir yüktür. Kadın cinsiyetinin, doğurganlığın, anneliğin ve kadın estetiğinin de sembolüdür memeler. Bu yüzden günümüzde artık meme estetiği de kanser tedavisiyle birlikte ele alınır. 

Meme cerrahisi sonrası meme yeniden yapılabiliyor

MEME CERRAHİSİNDEN SONRA YENİ MEME YAPILMASI İÇİN NE KADAR ZAMAN GEÇMESİ GEREK?

Meme cerrahisi çok değişik metotlar kullanılarak yapılabilir. Hastalığın yayılımına ve çevre dokulara yakınlığına bakılarak memeden ne kadar doku alınması gerektiğine karar verilir. Karar elbette genel cerraha aittir ama iyi bir genel cerrah, hastanın tercihlerini de göz önünde bulundurur. Kanser vakalarında tümörün bulunduğu yer ve cinsi dikkate alınarak sadece hastalıktan etkilenmiş olan bölüm alınarak sağlıklı doku yerinde bırakılabilir ya da meme tamamen alınır. Bazı durumlarda kanserli memeyle birlikte, diğer sağlıklı meme de alınabilir. Ameliyat sonrası memede ve çevresinde meydana gelen hasarın giderilmesi için de ayrıca bir operasyon gerekir.

Böyle komplike ve psikolojik olarak da hazırlık gerektiren meme cerrahisi kararı, beraberinde hastaların estetik kaygılarını da getiriyor. Doç. Dr. Kamil Gülpınar, günümüzde artık meme cerrahisi planlarına plastik cerrahların da dahil edildiğini ve yeni meme yapılandırmasının Mastektomi operasyonu ile birlikte gerçekleştirilebildiğini söylüyor. Bunun herhangi bir yan etkisinin olmadığını belirterek, yeni meme yapılmasının artık dünyada meme kanseri tedavisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiğini ve hekimlerin hastalarını bu konuda bilgilendirme zorunluluğu olduğunu da sözlerine ekledi. 

[fotogaleri=2387,2269,2252]

False