Kızılcık meyvesi her derde deva!

Güncelleme Tarihi:

Kızılcık meyvesi her derde deva
Oluşturulma Tarihi: Ekim 14, 2015 13:30

Kanserden koruyor, hücreleri yeniliyor.

Haberin Devamı

Bu değerli meyvenin tüketiminin son yıllarda giderek azaldığını belirten Beslenme Uzmanı Nihal Kahraman Saraç; A, C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olduğunu dile getirdi. Ayrıca kızılcığın sağlık açısından hayati önem taşıyan piridoksin, tiamin, riboflavin gibi maddeleri içerdiğini kaydeden Saraç, bunun yanında kızılcığın sodyum, potasyum yönünden zengin olduğunu vurgulayarak, “Kızılcık ayrıca mineral açısından da son derece zengin. Kalsiyum, demir, bakır, magnezyum bunlardan sadece birkaçı” dedi.

Kızılcık meyvesi her derde deva

KANSERDEN KORUYOR, HÜCRELERİ YENİLİYOR

Kızılcığın, hastalıklardan korunmak ve tedaviye yardım amaçlı tüketilebileceğini dile getiren Saraç, içerisinde bulundurduğu bol C vitamini ile kızılcığın hastalıklara karşı koruyucu özelliği olduğuna dikkat çekti. Bu küçük meyvenin tam bir antioksidan kaynağı olduğunu bilgisini veren Saraç, kızılcığın faydalarını özetle şöyle sıraladı:

Haberin Devamı

“Kanserden korumaya yardımcı olur. Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. Hücreleri yenilenmesine katkıda bulunuyor. Mide, bağırsak gibi sindirim sistemi organlarını kuvvetlendirir ve karaciğer sağlığını korur. Soğuk algınlıklarının neden olduğu hastalıkların tedavisinde etkilidir. Diş sağlığını korur, çürümeleri önler. Cilt sağlığına da faydalıdır. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Kemikleri güçlendirir. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre de içinde bulundurduğu proanthocyanidins sayesinde kan damarlarında gelişen küçük tümörleri durdurur. Kabızlık şikayetine iyi gelir. “

ELMALI KIZILCIK HOŞAFI TARİFİ

Kızılcık meyvesi her derde deva

ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK FAYDALI

Saraç, çocukların gazlı ve sağlıksız bol şekerli meyve suları yerine kızılcık şerbeti tüketmelerini, ayrıca marmelat ve reçel olarak da tüketilebileceğini vurguladı. Çocukların vücut direncinin artması ve hastalıklardan korunması için beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Saraç, “Özellikle marmelatı çocuklar sevecektir. Ancak şerbetin, marmelatın ve reçelin çok şeker içermemesi gerekir“ uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

  

Kızılcık meyvesi her derde deva
 

Saraç, sağlık açısından son derece faydalı olan kızılcığın son yıllarda tüketiminin azıldığını üzülerek gördüklerini dile getirerek, Türkiye’de ormanlarda bol bol bulanan bu meyvenin yeniden sofralarda yer alması için teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CHA

KIZILCIK ÖMRÜ UZATIYOR! 

BAKMADAN GEÇME!