Kızamık belirtileri nelerdir? Kızamık tedavisi nasıl yapılır?

Güncelleme Tarihi:

Kızamık belirtileri nelerdir Kızamık tedavisi nasıl yapılır
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2019 13:28

Son zamanlarda kızamığa bağlı ölümlerde ciddi bir artış gözlemleniyor. Aşının neredeyse kesin çözüm olduğu kızamığın tekrar bir salgın haline gelmesinde ise çeşitli spekülasyonlar başrolü oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyla ilgili verileri çok korkutucu bir tablo ortaya çıkarıyor. Bu noktada 2018’de dünya üzerinde kızamıktan ölenlerin sayısı yaklaşık 440 bin… Bu rakamların aşının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, kızamığın korkutan yüzünü anlatıyor.

Haberin Devamı

KIZAMIK VİRÜSÜ HAVADA BİRKAÇ SAAT CANLI KALABİLİYOR

Kızamık, genellikle çocukluk çağında görülen ve bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs hastanın ağız ve burun boşluğuna yerleşerek hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Kızamığa sebep olan virüs çok fazla bulaşıcıdır ve havada ve yüzeylerin üzerinde birkaç saate kadar canlı kalabilir. Dolayısıyla sağlıklı kişiler de ortamda bulunan virüslerden solunum yoluyla hastalığı kapabilir.

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Virüsün vücuda girmesinden 8-12 gün sonra ortaya çıkan belirtilerin en yaygın olanı yüksek ateştir.
 • Hastalığın başlangıç aşamasında yüksek ateşe gözlerde kızarma, burun akıntısı, öksürük, yanağın içinde meydana gelen beyaz noktalar ve gözlerde normalden fazla sulanma eşlik eder.
 • Özellikle de ilkbaharda sıklıkla görülen kızamık, kaşıntı ve döküntülere sebep olur.
 • Hastalığın bu belirtiden 2-4 gün sonra döküntüler kendini belli etmeye başlar. Bu döküntüler vücutta yaklaşık 5 gün kadar durur ve kendiliğinden yok olur.

Bunun yanı sıra diğer belirtiler şu şekildedir;

 • Kuru öksürük,
 • Halsizlik,
 • Işığa hassasiyetin artması,
 • Boğaz ağrısı,
 • Gözlerde iltihaplanmadır.

 

Kızamık belirtileri nelerdir Kızamık tedavisi nasıl yapılır
 

KIZAMIK ÖLÜMCÜL OLABİLİR Mİ?

Kızamık hastalığı bazı kişilerde normal olmayan sonuçlara sebep olabilir. Kimi zaman kulak enfeksiyonu, zatürre ve ishale yol açabileceği gibi beyin ödemine ve hatta ölüme kadar yol açabilir. Bu noktada kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu çok önemlidir. Normal olmayan durumların ortaya çıkmasında ise; çocuklar, beslenme bozukluğu olanlar, bazı ilaçları kullanan kişiler ve kanser hastaları risk altındadır.

KIZAMIK AŞISI TARTIŞMALARININ HAKLILIK PAYI VAR MIDIR?

Uzun zamandır aşı karşıtlığı gibi bilimsel gerçeklerden uzak bir görüş ortaya çıkmıştır. Bu durum ve savunduğu bilgiler kesinlikle doğru değildir. Kızamık aşısı, kızamık virüsüne yakalanmamak ve buna bağlı gelişen ölümleri engellemek için en geçerli yoldur. Aşı öncesinde kızamığa bağlı ölümlerin sayısı oldukça fazlayken şimdi bu durum neredeyse yoktur. Ancak ortaya atılan ‘Aşı zararlıdır’ düşüncesi sebebiyle bu konuda yaşanan ölümlerde son zamanlarda bir artış yaşanmıştır. Çünkü yapılmayan aşılar sebebiyle yaşanan kızamık vakalarında karaciğer enfeksiyonundan görme kaybına, kalp ve sinir sisteminden menenjite kadar birçok sağlık sorununa yol açabilir.

KIZAMIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kızamık belirtileri nelerdir Kızamık tedavisi nasıl yapılır

Eğer kızamığa bağlı olarak ateş varsa ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca ateş düşene kadar yatak istirahati tedavi için şarttır. Kızamık geçiren kişinin belli bir süre izole olması da hem iyileşme hem de hastalığın bulaşmaması için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra;

 • Kızamık geçiren çocuk bol bol sıvı almalı,
 • Bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalı,
 • A vitamini desteği verilmeli,
 • Kuru öksürüğü hafifletmek için hava yollarını rahatlatacak nemlendiriciler kullanılmalıdır.

                               

BAKMADAN GEÇME!