EKSTRA
MENÜ

Kızamık Aşısı

Kızamık Aşısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kızamık Aşısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 457 Kızamık Aşısı haberi bulunmuştur.

Kızamık Aşısı Haberleri

Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

Koronavirüs aşısı öncesi antikor testi yapılmasının gerekmediğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, Koronavirüs geçiren hastalarda antikorun 6 aydan sonra azaldığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu nedenle aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok dedi.

17.01.2021Sağlık
Korona aşısı ne zaman uygulanacak İşte tarih bilgisi

Korona aşısı ne zaman uygulanacak? İşte tarih bilgisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların gücüne inandıklarını belirterek, "Bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz." dedi. Pek çok vatandaş da aşıların ne zaman uygulanmaya başlanacağını merak ediyor. Peki, korona aşısı ne zaman uygulanacak?

12.12.2020Gündem
Bakan Kocadan dikkat çeken aşı açıklaması: Başarısı en yüksek ülkelerin başındayız

Bakan Koca'dan dikkat çeken aşı açıklaması: 'Başarısı en yüksek ülkelerin başındayız'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yıllık 1 milyon 200 bin civarında çocuğun doğduğu ve nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısı en yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl içinde dahi yüzde 98’lere varan başarı grafiğimizi koruyoruz. 24 binden fazla birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile Toplum Sağlığı Merkezlerimizle ülke genelinde 8 bini aşkın noktada vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve geliştirmek için hizmet veriyoruz" dedi.

11.12.2020Gündem
Koronavirüs aşısı eski hayatımızı geri getirecek mi

Koronavirüs aşısı eski hayatımızı geri getirecek mi?

Pek çok kişi Covid-19 pandemisinden önceki hayatlarına geri dönmek için can atıyor ve aşılar sayesinde bunun gerçekleşeceğini umuyor.

11.12.2020Teknoloji
Kızamık aşısı ne zaman yapılır İşte uzman görüşleri

Kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte uzman görüşleri

Aşılamanın, hem bebek hem çocuk hem de yetişkinlerde görülebilen sakatlık ve ölüme yol açabilen çok sayıda bulaşıcı hastalıktan korunmak için en güvenli ve en etkili yöntem olduğu biliniyor. Vatandaşlar özellikle kızamık aşısının ne zaman yapılmasını gerektiğini merak ediyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

13.11.2020Sağlık
Kızamık nedir ve nasıl bulaşır İşte kızamık hastalığı belirtileri ve aşı takvimi

Kızamık nedir ve nasıl bulaşır? İşte kızamık hastalığı belirtileri ve aşı takvimi

Kızamık hastalığı çeyrek yüzyılın en kötü artışını göstermeye başladı. Covid-19'dan bile daha çok bulaşıcı olan kızamık, çocukluklarda daha sık olmakla beraber her yaş grubunda görülebiliyor. Temas sonrası 10-12 günde bulaşma dönemi olan kızamığa karşı en iyi korunma yöntemi uzmanlar tarafından aşılama olarak bildiriliyor. Kızamık aşısı çocukluk yaşlarında Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz uygulanıyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılmalı? İşte, kızamık hastalığı belirtileri ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiler.

12.11.2020Sağlık
Koronavirüsten daha bulaşıcı Çeyrek yüzyılın en kötü artışı

Koronavirüsten daha bulaşıcı! 'Çeyrek yüzyılın en kötü artışı'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan raporda, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeni ile aşılama seviyelerinin kritik seviyelere düştüğü ve kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığına dikkat çekildi.

12.11.2020Dünya
Aşı karşıtlığında artış var… Kızamık tehlikesi geri mi dönüyor

Aşı karşıtlığında artış var… Kızamık tehlikesi geri mi dönüyor?

Dünyada ve ülkemizde son birkaç yıl içinde kızamık salgınları görüldü. Vaka görülme açısından azalma eğiliminde olan kızamık ne oldu da birden hortladı? Koronavirüs salgını sürecinde aşılanmanın önemini bir kez daha hatırladığımızı vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Cengiz, kızamık aşısıyla ilgili sorularımızı yanıtladı ve önemli bilgiler aktardı.

Vakalar arttı... Aşı reddi toplum sağlığını tehdit ediyor

Vakalar arttı... Aşı reddi toplum sağlığını tehdit ediyor

Artan aşı karşıtlığı toplum sağlığını doğrudan etkiliyor. Özellikle son yıllarda aşıyı reddeden aileler dolayısıyla kızamık vakalarında patlama yaşandı. Aşılama ile sadece birey sağlığı değil toplum sağlığının da korunduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kızamık aşısı ne zaman yapılır İşte Sağlık Bakanlığı kızamık aşısı takvimi

Kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte Sağlık Bakanlığı kızamık aşısı takvimi

Kızamık aşısının önemi son yapılan araştırmaların ardından bir kez daha gündeme geldi. Dünya koronavirüs salgınının etkisi altındayken aşı karşıtlığı nedeniyle, kızamık hastalığı ciddi biçimde artış göstermeye başladı. Verilere göre, Türkiye genelinde 2018 yılında 716 olan vaka sayısı, 2019 yılında 2 bin 905’e yükseldi. Kızamık aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından yeni doğan bebeklere ve çocuklara kızamık hastalığına karşı yapılan aşılar arasında yer alıyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte, kızamık aşısı takvimi ve kızamık aşısının uygulanacağı yaş grubu.

6.10.2020Sağlık
Son dakika haberi: Aşı karşıtlığı kızamığı patlattı

Son dakika haberi: Aşı karşıtlığı kızamığı patlattı

Son dakika haberi.. Dünyada giderek artan aşı karşıtlığı özellikle bitme noktasına gelen kızamık konusunda ciddi biçimde kendini göstermeye başladı. Türkiye genelinde 2018 yılında 716 olan vaka sayısı, 2019 yılında 2 bin 905’e yükseldi.

6.10.2020Gündem
Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın hastalıklardan korunmada aşının önemine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Kulak Gedik, “Korona pandemisi nedeniyle birçok ailenin çocuklarının düzenli aşılarını ertelemesi difteri, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklarda artışa yol açabilir” dedi.

Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı Rutin muayenelerini aksatmayın

Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı? Rutin muayenelerini aksatmayın

Covid-19 pandemisi hâlâ devam etse de, yaz mevsiminin yüzünü gösterdiği şu günlerde aileler tarafından tatil planları yapılıyor. Özellikle pandemi sürecinden dolayı evde sıkılan çocuklar için büyük bir heyecan kaynağı olan tatillerin, sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçirilmesi için ise doktor kontrolleri büyük önem taşıyor.

Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Salgın döneminde Covid-19’a yakalanma endişesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle aşı takviminin aksatılmaması konusunda ailelere uyarılarda bulunan Uzman Dr. Ayça Sözen, aşıların aksatılması sonucunda dünya genelinde çocukların difteri, kızamık ve çocuk felci gibi aşı ile önlenebilir hastalıkların riski altında olabileceğine dikkat çekti.

29.05.2020Sağlık
Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Aşılama olmaması durumunda çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklarının gelecekte çocuğun hayat kalitesini etkileyebileceğini ifade eden Uzman Dr. Ayça Sözen, aileleri çocuklarının aşılarını aksatmamaları konusunda uyardı.

Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü

Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü?

Koronavirüse yakalanmış birinin iyileştikten sonra yeniden yakalanması mümkün mü? Neden bazı insanlar hastalığı daha ağır geçiriyor? Aşı işe yarayacak mı? Koronavirüse yakalanıp iyileşen kişilere bağışıklık belgeleri verilerek işe dönmelerini sağlamak mümkün mü? Uzun vadede virüse karşı hangi tedbirler alınabilir, virüsle nasıl yaşanır?

4.05.2020Teknoloji
Patileri sabunla yıkayın

Patileri sabunla yıkayın

Evdeki dostlarımızla koronavirüs taşınır mı?

21.04.2020Gündem
Kızamık aşısı artık zorunlu

Kızamık aşısı artık zorunlu

Almanya’da kızamık aşısı artık zorunlu. Federal Meclis’in kasım ayında kabul ettiği yasanın bugün yürürlüğe girmesiyle birlikte yuvalara ve okullara alınacak çocuklardan kızamık aşısı yaptırdığına ilişkin belge istenecek.

1.03.2020Avrupa
Hekimoğlundan aşı karşıtlarına gönderme

Hekimoğlu'ndan aşı karşıtlarına gönderme

İzleyicileri ekrana kilitleyen Hekimoğlu’nun son bölümünde, tartışmalara sebep olan aşı karşıtlığı ele alındı.

26.12.2019Televizyon
Can almaya devam ediyor Ölü sayısı arttı

Can almaya devam ediyor! Ölü sayısı arttı

Güney Pasifik'te yer alan Samoa'daki kızamık salgınında ölenlerin sayısı 76'ya çıktı.

18.12.2019Dünya
Samoada kızamık salgınında ölü sayısı 72ye yükseldi

Samoa'da kızamık salgınında ölü sayısı 72'ye yükseldi

Güney Pasifik'te yer alan Samoa'daki kızamık salgınında ölenlerin sayısı 72'ye çıktı.

12.12.2019Dünya
Salgın alarmı Okullar tatil edildi

Salgın alarmı! Okullar tatil edildi

Güney Pasifik'te yer alan ABD'ye bağlı özerk bölge Amerikan Samoası'nda, kızamık salgını ilan edilerek, pazartesinden itibaren eğitime ara verildi.

8.12.2019Dünya
Kızamık tehlikesi kapıda

Kızamık tehlikesi kapıda!

Halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösteren kızamık, bulaşıcı bir çocuk hastalığıdır. Peki kızamıktan nasıl korunabiliriz? Kızamık tehlikeli mi? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Altiti, kızamıkla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

Aşılamanın, hem bebek hem çocuk hem de yetişkinlerde görülebilen sakatlık ve ölüme yol açabilen çok sayıda bulaşıcı hastalıktan korunmak için en güvenli ve en etkili yöntem olduğu biliniyor. vatandaşlar özellikle kızamık aşısının ne zaman yapılmasını gerektiğini merak ediyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

2.12.2019Sağlık
Kongo Demokratik Cumhuriyetinde bu yıl 5 bin 110 kişi kızamıktan öldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bu yıl 5 bin 110 kişi kızamıktan öldü

Salgın hastalıklarla mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bu yıl başından beri 5 bin 110 kişinin kızamık nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

28.11.2019Dünya
Kızamık aşısı zorunlu oldu

Kızamık aşısı zorunlu oldu

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın teklif ettiği zorunlu kızamık aşısı yasa tasarısı, Federal Meclis tarafından onaylandı. Mart 2020’de yürürlüğe girecek yasanın anaokuluna ve ilkokula giden çocukları kapsadığı belirtildi.

14.11.2019Avrupa
Bulaşıcı hastalıklar bebek ve çocukları etkiliyor

Bulaşıcı hastalıklar bebek ve çocukları etkiliyor

Bebek ve çocukların hastalıklara karşı savunma mekanizmaları biz yetişkinlere oranla daha zayıf olabiliyor. Bu durum ise bebek ve çocukların bazı sağlık problemlerinin özellikle de bulaşıcı hastalıkların radarına girmesine yol açıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay, bulaşıcı hastalıkları, belirti ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Almanya’da kızamık aşısı ‘zorunlu’ hale geliyor

Almanya’da kızamık aşısı ‘zorunlu’ hale geliyor

Almanya'da çocuklara kızamık aşısını zorunlu hale getiren yasa tasarısı bakanlar kurulundan geçti. Gelecek yıl mart ayında yürürlüğe girecek olan yasaya uymayan velilere 2 bin 500 Euro para cezası verilecek.

17.07.2019Avrupa
Kızamık aşısı yaptırmayan Okula gidemeyecek

Kızamık aşısı yaptırmayan Okula gidemeyecek

Almanya’da Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yasa tasarısına göre çocuğuna kızamık aşısı yaptırmayan ebeveynler 2 bin 500 Euro’ya (17 bin TL) kadar para cezasına çarptırılacak ve çocukları anaokuluna gidemeyecek.

7.05.2019Dünya
Bakan Spahn: ‘Tüm aşılarımı yaptırdım’

Bakan Spahn: ‘Tüm aşılarımı yaptırdım’

Almanya’da kızamık aşısı zorunlu oluyor. Sağlık Bakanı Spahn’ın hazırladığı tasarı yasalaşırsa, çocuklarına aşı yaptırmayan aileye 2 bin 500 Euro ceza kesilecek. Aşı, öğretmen ve eğitmenler için de zorunlu olacak.

5.05.2019Avrupa
Aşıların zararlı olduğu yönünde bilimsel veri yok

Aşıların zararlı olduğu yönünde bilimsel veri yok

Dr. Öğr. Üyesi Aynur Akıncı Aydoğan, aşıların zararlı olduğu yönündeki görüşleri destekleyen bilimsel çalışmalar ve verilerin bulunmadığını söyledi.

ABDde yeniden görülmüş acil durum ilan edilmişti... İşte son durum

ABD'de yeniden görülmüş acil durum ilan edilmişti... İşte son durum

ABD'nin başta New York olmak üzere birçok eyaletinde süren ve son 25 yılın en büyüğü olarak nitelendirilen kızamık salgınında, yıl başından bu yana görülen vaka sayısı 704'ü buldu.

29.04.2019Dünya
Kızamık hastalığı nedir Kızamık bulaşıcı mı

Kızamık hastalığı nedir? Kızamık bulaşıcı mı?

Özellikle çocuklarda sık rastlanan fakat yetişkinlerde de görülebilen kızamık hastalığı tedavi edilmediği takdirde beyin ödemi ile hayati risk oluşturabiliyor. Ateş ve döküntülerle kendini belli eden kızamık üç yaşın altında, yaşlılarda ve hamilelerde tehlikeli bir boyut alabilir. Kızamık hastalığı ile ilgili bilgiler günümüzde internette en sık araştırılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Peki, Kızamık hastalığı nedir? Kızamık bulaşıcı mı? İşte, o konu hakkında detaylar.

27.04.2019Sağlık
Zorunlu aşı teklifi

Zorunlu aşı teklifi

CHP’li Gamze Taşcıer, aşı yaptırmanın zorunlu olmasıyla ilgili tekliflerinin Meclis’te gündeme alınıp yasalaştırılmasını istedi. Taşcıer, “Teklife göre 13 hastalığa karşı aşıları yaptırmak zorunlu hale gelecek. Ücretsiz olacak ve veli rızası da aranmayacak. Zorunlu aşı reddedilirse bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilecek” diye konuştu.

27.04.2019Gündem
Kızamık belirtileri nelerdir Kızamık tedavisi nasıl yapılır

Kızamık belirtileri nelerdir? Kızamık tedavisi nasıl yapılır?

Son zamanlarda kızamığa bağlı ölümlerde ciddi bir artış gözlemleniyor. Aşının neredeyse kesin çözüm olduğu kızamığın tekrar bir salgın haline gelmesinde ise çeşitli spekülasyonlar başrolü oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyla ilgili verileri çok korkutucu bir tablo ortaya çıkarıyor. Bu noktada 2018’de dünya üzerinde kızamıktan ölenlerin sayısı yaklaşık 440 bin… Bu rakamların aşının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, kızamığın korkutan yüzünü anlatıyor.

Filipinlerde kızamık salgını: 355 kişi öldü

Filipinler'de kızamık salgını: 355 kişi öldü

Filipinler'deki kızamık salgınında, yıl başından 26 Mart'a kadar 355 kişi yaşamını yitirdi.

2.04.2019Dünya
Kızamık hastalığı nedir nasıl anlaşılır

Kızamık hastalığı nedir nasıl anlaşılır?

Dünya üzerinde kızamık hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte internet kullanıcıları da 'Kızamık Nedir?' sorusuna yanıt aramaya başladı. Filipinler'de görülen kızamık salgınıyla birlikte yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Peki ateş, döküntü ile kendisini gösteren Kızamık hastalığı nedir nasıl anlaşılır? İşte bazı bilgiler...

26.03.2019Sağlık
Dünya alarmda... ABDde acil durum ilan edildi

Dünya alarmda... ABD'de acil durum ilan edildi

ABD’nin New York eyaletindeki Rockland bölgesinde artan kızamık vakaları nedeniyle acil durum ilan edildi. Almanya’da da çocuklarına kızamık aşısı yaptırmayan ailelerin sayısının giderek artması, sağlık politikacıları başta olmak üzere doktorları da tedirgin etmeye başladı.

26.03.2019Dünya
Almanya’da kızamık aşısı tartışması

Almanya’da kızamık aşısı tartışması

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti sınırları içinde kalan Hildesheim kentindeki okullarda kızamık vakalarına rastlanılması, ülkede kızamık aşısının zorunlu olması tartışmalarını başlattı.

25.03.2019Avrupa
Filipinlerde kızamık salgını 333 can aldı

Filipinler'de kızamık salgını 333 can aldı

Filipinler'de görülen kızamık salgınında bu yıl yaşamını yitirenlerin sayısı 333'e çıktı.

24.03.2019Dünya
Çocuklarda kızamık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda kızamık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kızamık, virüsün neden olduğu bir çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Peki, kızamık neden olur, belirtileri nelerdir? Kızamık nasıl bulaşır? Bu yazımızda kızamık hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerini ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Filipinlerde kızamık salgını: Yüzlerce ölü

Filipinler'de kızamık salgını: Yüzlerce ölü

Filipinler'de görülen kızamık salgınında yılbaşından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 280'e çıktı.

12.03.2019Dünya
Filipinlerdeki kızamık salgını 261 can aldı

Filipinler'deki kızamık salgını 261 can aldı

Filipinler'de görülen kızamık salgınında yıl başından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 261'e yükseldi.

7.03.2019Dünya
Avrupa’da hızla yayılıyor... Kızamık yıllar sonra da öldürücü olabilir

Avrupa’da hızla yayılıyor... Kızamık yıllar sonra da öldürücü olabilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl kızamık aşısı olmayan 2.6 milyon insan kızamık rahatsızlığından ölmekte. Son dönemlerde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da artan kızamık vakalarına ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Nurhayat Bayazıt, ailelere uyarılarda bulundu.

Kızamık nedir Kızamık belirtileri ve tedavisi

Kızamık nedir? Kızamık belirtileri ve tedavisi

Kızamık tüm dünyada yaygın olarak rastlanan döküntülü bir hastalıktır. Kızamık belirtileri ciltte kırmızı döküntüler olarak kendini gösterir. Peki, kızamığın diğer belirtileri nelerdir? Kızamık nasıl tedavi edilir?

Kızamık aşısı ne zaman yapılır İşte aşı takvimi

Kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte aşı takvimi

Çocukların doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın da belirttiği dönemlerde çocukların aşılanmaya başlanması, en bulaşıcı hastalıklardan kızamık başta olmak üzere pek çok hastalığın önüne geçilmesini sağlıyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte aşı takvimi

19.02.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Komplo teorileri 'yok artık' dedirtiyor

Genetik kodumuzun değiştirilmesinden, milyonlarca kişinin bedenine mikroçip yerleştirilmesine ve hatta aşıların içinde cenin dokusu olduğuna kadar birçok söylenti ‘kulaktan kulağa’ yayılıyor. Hele de sosyal medyada iddiaların alıcısı çok! Oysa tüm bu iddialar bilimsellikten çok uzakta. Yükselen aşı karşıtlığı trendini, aşıların içinde ne olup olmadığını, neye inanıp inanmamak gerektiğini uzmanlara sordum. İşte yanıtı...

6.12.2020

Bağışıklık pasaportu işe yarayacak mı

Pandeminin ne zaman biteceğine, ne zaman sonlanıp bize terk edeceğine, dahası sonra yeniden dönüp dönmeyeceğine, sahip olduğumuz önemli bir sistem karar verecek. O sistemin adı da net ve açık olarak belli: Bağışıklık sistemi.

2.05.2020

Aşılara karşı çıkmak bağışıklık için tehdit

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi, Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gürüz konuğum bugün: “Okulların açılması, ulaşım, aile ekonomisi, velilerin ödev yaptırma yükü dışında bir başka sorunu da kapımıza dayadı, grip. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre mevsimsel grip, influenza virüslerinin insanları etkileyen akut solunum yolu enfeksiyonudur.

24.09.2019

Dünyada ve Türkiye‘de kızamık vakaları neden arttı?

Son yıllarda aşı karşı kampanyaların artışı ile birlikte dünyada ve ülkemizde bulaşıcı hastalıkların birçoğu gibi kızamık vakalarında da artış gözlenmektedir.

18.02.2019